Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 listopada 2016
W sali barokowej łowickiego muzeum, odbyło się uroczyste zakończenie obchodów jubileuszu 880-lecia Łowicza. Uroczystość, 24 listopada 2016 r. zgromadziła liczną rzeszę mieszkańców Łowicza i ziemi łowickiej oraz wielu zaproszonych gości. Wśród nich obecni byli m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń i grup działających na terenie miasta.
W zakończeniu obchodów 880-lecia Łowicza uczestniczył bp Józef Zawitkowski, który specjalnie na jubileusz napisał słowa do hymnu na cześć miasta, do którego muzykę skomponował Jerzy Filipowicz, wieloletni organista łowickiej katedry. Podczas uroczystości burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński podziękował wszystkim za wspólną pracę na rzecz miasta.

Szczególne podziękowania skierował na ręce instytucji i stowarzyszeń, które włączyły się w oficjalne obchody, organizując różnego rodzaju wydarzenia. Wśród nich były koncerty, wystawy, konkursy, a także wydawnictwa książkowe o historii Łowicza. W mieście nad Bzurą pozostaną również trwałe pamiątki jubileuszu. Są nimi maszt na Rondzie Niepodległości oraz ławeczka przed ratuszem, ufundowana przez zaprzyjaźnione samorządy miejskie z Redy i Lublińca.

7 lipca 2016 roku, kiedy świętowano osiemset osiemdziesiąte urodziny Łowicza, pozostanie z pewnością dniem szczególnym dla jednej z łowickich rodzin. Właśnie wtedy na świat przyszedł syn państwa Aleksandry i Macieja Kolosów. Mały Franciszek otrzymał więc od władz miasta pakiet urodzinowych prezentów. W czasie uroczystości nagrodzono również laureatów i finalistów konkursu historycznego „880 lat Łowicza - od przeszłości do teraźniejszości”. W turnieju wiedzy zwyciężyły uczennice Gimnazjum nr 4: Marta Szczęsna, Gabriela Stasiak i Michalina Odziomek.

Uroczystość uświetnił koncert pn. „Łod Łowica” – jak przystało na Jubileusz, w znakomitym wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc oraz muzyków: Jerzego Filipowicza - fortepian, Weroniki Mońki – skrzypce, Tomasza Zająca – akordeon i Bohdana Fudały – kontrabas.

Wykonanie hymnu VIVAT ŁOWICZ! było zwieńczeniem trzyczęściowego koncertu, na który złożyły się utwory skomponowane przez Jerzego Filipowicza na bazie twórczości ludowej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]