Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2016
Ponad czterdzieści osób wzięło udział w drugim etapie Rajdu „Szlakiem Zrzutowisk na Ziemi Łowickiej”, którego organizatorem był PTTK oddział w Łowiczu. Tym razem cykliści mieli do przejechania 60 km. Trasa rajdu zorganizowanego, 5 czerwca 2016 r. prowadziła z Łowicza przez Boczki Chełmońskie do Brzozowa Starego, gdzie znajduje się pierwsza w Polsce szkoła nosząca imię Cichociemnych.
W Brzozowie Starym uczestnicy rajdu odwiedzili również cmentarz na którym spoczywają Cichociemni, a także pomnik poświęcony żołnierzom AK przyjmującym zrzuty na placówkę „Kilim” w Chąśnie.

W nocy z 27 na 28 grudnia 1941 r. w pobliżu miejscowości Aleksandrów dokonano pomyłkowo dzikiego zrzutu sześciu cichociemnych. Zrzut planowano dokonać w okolicach Bolimowa. Pomyłka nawigatora była przyczyną tragedii. Skoczków zrzucono na tereny przyłączone do III Rzeszy o czym nie mieli pojęcia.

Dwóch Cichociemnych zginęło na terenie Brzozowa Starego, pozostałym po walce na posterunku we Wszeliwach udało się dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Polegli Cichociemni, Marian Jurecki ps. „Amurat” i Andrzej Świątkowski ps. „Orawa” pochowani zostali na miejscowym cmentarzu. W miejscu, gdzie zginęli w 1993 r. wystawiono pomnik – opowiadał mgr Andrzej Grabarek, dyrektor szkoły w Brzozowie Starym.

Na mogile i przed pomnikiem uczestnicy rajdu zapalili znicze i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Następnie drogą jaką przemierzali uciekający przed niemieckim pościgiem cichociemni dotarli do miejscowości Chąśno. W okolicy tej miejscowości było zrzutowisko o kryptonimie „Kilim”. Dokonano tutaj dwóch zrzutów zaopatrzeniowych w dniu 24/25 III i 10 IX 1943 r. Kierownikiem przyjęcia zrzutów był Henryk Kocemba ps. „Władysław”, a placówką przyjmującą zrzuty dowodził Józef Kępka ps. „Jeż”.

Wielu z żołnierzy podziemia przyjmujących zrzuty zostało później zamordowanych przez Niemców. W 1995 roku w Chąśnie odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom AK przyjmującym zrzuty. Również i tutaj cykliści oddali hołd żołnierzom podziemia zapalając znicze. Około godziny osiemnastej wszyscy powrócili do Łowicza.

W niedzielę, 26 czerwca 2016 r. przewidziany jest trzeci etap rajdu, którego trasa będzie przebiegała przez miejscowości: Polesie, Stachlew, Bełchów, Wólka Łasiecka, Nieborów. Długość trasy wyniesie ok. 50 km. Będzie to więc najkrótszy etap rajdu. Zachęcamy wszystkich miłośników turystyki rowerowej i lokalnej historii do uczestnictwa w rajdzie. Szczegółowy regulamin można pobrać na stronie www.pttklowicz.pl

Rajd dofinansowany jest ze środków budżetu Gminy Miasta Łowicza w ramach zadania publicznego. Patronat honorowy nad wszystkimi trzema etapami rajdów objęła Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]