Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 czerwca 2018
30-osobowa grupa rowerzystów Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu, uczestniczyła w rajdzie rowerowym pn. „Bociany w malarstwie i rzeźbie”. Rajd zorganizowany został, 9 czerwca 2018 r. a jego celem było odszukanie miejsc na ziemi łowickiej, związanych z bocianami, ukazanymi w formie sztuki. Łącznie przejechano 27 km.
Temat rajdu odnaleziono w Boczkach Chełmońskich i Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. W Boczkach Chełmońskich udano się pod pomnik w formie głazu, upamiętniający Józefa Chełmońskiego, przy którym przypomniano życie i twórczość wybitnego polskiego pejzażysty.

Szczególną uwagę zwrócono na obraz zatytułowany „Bociany” oraz na wyeksponowane na frontowej elewacji dworu w którym urodził się Chełmoński, cztery plansze przedstawiające prace malarza i jego autoportret.

Zwiedzono również wnętrze zabytkowej kaplicy, zbudowanej z fundacji arcybiskupa Władysława Łubieńskiego w 1761 r. W jej wnętrzu znajduje się niezwykły obraz, nieznanego autora, ukazujący wyobrażenie Trójcy Świętej, jako głowy o trzech twarzach. Jest to jedyne tego typu dzieło w Polsce i unikatowe w skali światowej.

Kolejnym miejscem rajdu było Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowe, gdzie odnaleziono nie tylko bociany uchwycone w malarstwie ale również w rzeźbie i wycinance. Wszystkie prace wykonane zostały przez członków rodziny Brzozowskich. Po muzeum oprowadzała córka Juliana Brzozowskiego, założyciela muzeum.

Rajd był drugą wyprawą krajoznawczą zrealizowaną przez ŁUTW w ramach projektu „Rowerem po łowickich ścieżkach”, dofinansowanego z budżetu Zarządu Województwa Łódzkiego.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]