Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 czerwca 2018
30-osobowa grupa rowerzystów Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu, uczestniczyła w rajdzie rowerowym pn. „Bociany w malarstwie i rzeźbie”. Rajd zorganizowany został, 9 czerwca 2018 r. a jego celem było odszukanie miejsc na ziemi łowickiej, związanych z bocianami, ukazanymi w formie sztuki. Łącznie przejechano 27 km.
Temat rajdu odnaleziono w Boczkach Chełmońskich i Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. W Boczkach Chełmońskich udano się pod pomnik w formie głazu, upamiętniający Józefa Chełmońskiego, przy którym przypomniano życie i twórczość wybitnego polskiego pejzażysty.

Szczególną uwagę zwrócono na obraz zatytułowany „Bociany” oraz na wyeksponowane na frontowej elewacji dworu w którym urodził się Chełmoński, cztery plansze przedstawiające prace malarza i jego autoportret.

Zwiedzono również wnętrze zabytkowej kaplicy, zbudowanej z fundacji arcybiskupa Władysława Łubieńskiego w 1761 r. W jej wnętrzu znajduje się niezwykły obraz, nieznanego autora, ukazujący wyobrażenie Trójcy Świętej, jako głowy o trzech twarzach. Jest to jedyne tego typu dzieło w Polsce i unikatowe w skali światowej.

Kolejnym miejscem rajdu było Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowe, gdzie odnaleziono nie tylko bociany uchwycone w malarstwie ale również w rzeźbie i wycinance. Wszystkie prace wykonane zostały przez członków rodziny Brzozowskich. Po muzeum oprowadzała córka Juliana Brzozowskiego, założyciela muzeum.

Rajd był drugą wyprawą krajoznawczą zrealizowaną przez ŁUTW w ramach projektu „Rowerem po łowickich ścieżkach”, dofinansowanego z budżetu Zarządu Województwa Łódzkiego.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]