Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 grudnia 2014
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to czas radości i zabawy. Czas, który spędzamy w gonie rodziny i przyjaciół witając Nowy Rok, życząc sobie nawzajem wszystkiego najlepszego. Podobnie jak w latach minionych, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Sylwestra na Starym Rynku.
Kilka minut po 24:00 burmistrz złoży życzenia mieszkańcom Łowicza. Następnie wszyscy zebrani przed łowickim ratuszem obejrzą tradycyjnie pokaz sztucznych ogni. Do siego Roku!!!

Jak to dawniej bywało…
Historia zabawy sylwestrowej zaczęła się w roku 999. Wówczas Rzym oraz inne kraje chrześcijańskiej Europy wpadły w wielkie przerażenie sądząc, że nastąpi koniec świata przepowiadany w proroctwach Sybilli. Kilka minut po północy przerażenie zmieniło się w wielka radość.

Ludzie wybiegli tłumnie na ulice, śpiewali i tańczyli przy blaskach pochodni a papież Sylwester I udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „urbi et orbi” – „miastu i światu”, które do dzisiaj każdego pierwszego dnia nowego roku, udzielane jest przez kolejnych papieży.

Imieniem papieża nazwano wówczas ostatni dzień starego roku. W ten sposób pojawiła się tradycja sylwestrowa.

W Polsce, sylwestrowe bale i zabawy rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Głownie urządzano je tylko w miastach i w bogatych domach. Dziś w tym czasie bawi się każdy, a miejsce zabawy zależy już tylko od nas samych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]