Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 grudnia 2016
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to czas radości i zabawy. Czas, który spędzamy w gonie rodziny i przyjaciół witając Nowy Rok, życząc sobie nawzajem wszystkiego najlepszego. Podobnie jak w latach minionych, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Sylwestra na Starym Rynku.
Tradycyjnie w noc sylwestrową burmistrz, kilka chwil przed północą złoży wszystkim przybyłym na Stary Rynek noworoczne życzenia. Od godz. 23.30 do 23.55 z okien ratusza rozbrzmiewać będą przeboje mijającego roku. Następnie wszyscy zebrani przed łowickim ratuszem obejrzą tradycyjnie pokaz sztucznych ogni. Do siego Roku!

Jak to dawniej bywało…
Historia zabawy sylwestrowej zaczęła się w roku 999. Wówczas Rzym oraz inne kraje chrześcijańskiej Europy wpadły w wielkie przerażenie sądząc, że nastąpi koniec świata przepowiadany w proroctwach Sybilli. Kilka minut po północy przerażenie zmieniło się w wielka radość.

Ludzie wybiegli tłumnie na ulice, śpiewali i tańczyli przy blaskach pochodni a papież Sylwester I udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „urbi et orbi” – „miastu i światu”, które do dzisiaj każdego pierwszego dnia nowego roku, udzielane jest przez kolejnych papieży.

Imieniem papieża nazwano wówczas ostatni dzień starego roku. W ten sposób pojawiła się tradycja sylwestrowa. W Polsce, sylwestrowe bale i zabawy rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Głownie urządzano je tylko w miastach i w bogatych domach. Dziś w tym czasie bawi się każdy, a miejsce zabawy zależy już tylko od nas samych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]