Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
9 grudnia 2019
Uroczystym zapaleniem światełek na choince miejskiej, rozpoczęła się coroczna zabawa świąteczna na Starym Rynku w Łowiczu. Chociaż nie było śniegu w powietrzu, unosił się duch oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. A wszystko to za sprawą świątecznego wystroju rynku oraz licznych atrakcji, przygotowanych na Choinkę Miejską 2019. Wydarzenie to dla mieszkańców Łowicza co roku organizuje Burmistrza Łowicza oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Łowiczu i jednostek mu podległych, przy wsparciu sponsorów.
Choinka Miejska 2019 zorganizowana została w piątek, 6 grudnia 2019 r. i rozpoczęła się punktualnie o godz. 16.00. Na scenie rozstawionej przed rauszem miejskim obok burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu Henryka Zasępy, pojawili się świąteczni gości – Mikołajowie, którzy po której prezentacji, udali się na swoje stanowiska dowodzenia, rozlokowane na Starym Rynku, aby dzieciom rozdawać paczki świąteczne.

Aby otrzymać prezent od Mikołaja należało, podobnie jak w latach minionych, okazać wcześniej zakupiony kupon. Każdy z kuponów miał przypisany indywidualny numer, który później brał udział w losowaniu cennych nagród ufundowanych przez sponsorów. Jedna z nich był ogromny koszt ze słodyczami ufundowany przez burmistrza.

Podczas imprezy wylosowano następujące numery kuponów: 1363, 1069, 2856, 2878, 2850,1060, 2211, 3867, 1108, 1519, 26, 523, 2645, 2875, 934, 3958, 3945, 1981, 3900, 1300, 2002.

Po rozświetleniu choinki na scenie, ze specjalnie przygotowanym występem artystycznym, zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr. 1 im. Tadeusza Kościuszki i młodzież z Pijarskiej Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Podsumowano również akcję Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu pod hasłem „I Ty możesz zostać łowickim Mikołajem”. Pomiędzy występami tradycyjnie losowano nagrody od sponsorów, które jak zawsze przyniosło wielkie emocje.

W czasie zabawy choinkowej można było oglądać występy ale również odwiedzić różnego rodzaju stoiska świąteczne. Jednym z nich było stoisko Stowarzyszenia „Łączy nas Łowicz”, na którym można było wziąć udział w loterii z nagrodami oraz spróbować pysznych pierników i napić się ciepłego barszczu. Swoje stoisko mieli również wolontariusze łowickiego schroniska dla zwierząt, którzy częstowali ciastem i gorącą herbatą. Wśród uczestników zabawy można było również zobaczyć uczniów Szkoły Podstawowej nr. 1 w Łowiczu, którzy częstowali wszystkich pączkami, ufundowanymi przez Fundację „Czyń Dobro”.

Nie lada trakcje dzieciom ale również dorosłym zapewnili strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu. Tego dnia można było obejrzeć sprzęt strażacki ale również zobaczyć pokaz, jak nie należy gasić płonącego oleju na gazie. Strażacy poprzez zabawę, uczyli bezpiecznego obchodzenia się z ogniem oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Asekurowali również śmiałków wspinających się po skrzynkach i rozlosowywali wśród chętnych, czujniki tlenku węgla.

W jednym z namiotów na dzieci czekał Święty Mikołaj z którym można było sobie zro0bić zdjęcie i otrzymać specjalny certyfikat świąteczny. A niedaleko rynku rozstawiana została dmuchana zjeżdżalna, na której pomimo braku śniegu można było zjeżdżać jak na sankach. Do zjazdu, zamiast sanek, służyły nadmuchane oponki. Warto również zaznaczyć, że równolegle z zapaleniem światełek na choince na Nowym Rynku uruchomione zostało sztuczne lodowisko!

Kolejna taka zabawa za rok. Warto czekać!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]