Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 sierpnia 2020, 11:00 - 17:30
Miejsce: Skansen w Maurzycach


Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w obchodach Święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach. Tradycje tego święta przybliżone zostaną podczas wydarzenia organizowanego w sobotę 15 sierpnia 2020 r. w godz. 11.00 – 17.30.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen, będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę tzw. „zielko” i poświęcić ją w czasie tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele pw. Świętego Marcina z Wysokienic.

O tym niezwykłym kościele można przeczytać na stronie:
https://www.facebook.com/lowickiewedrowkiregionalne/photos/a.121133225942633/197551604967461/

Uczestnicy zdobędą również wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez KGW.

W czasie obchodów, będzie można posłuchać pieśni obrzędowych związanych z czasem żniw i dożynek w wykonaniu zespołów ludowych. Dzieci i dorośli wezmą udział w warsztatach i konkursach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję poznania zgromadzonych w nim zabytków oraz uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa. Radosnym podsumowaniem wydarzenia, będzie potańcówka przy akompaniamencie kapeli ludowej!

Obchody Święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach dofinansowane zostały ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Wstęp wolny.

Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw. W Łowickiem było to bardzo radośnie celebrowane święto, często łączone z obrzędowością dożynkową. W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego.

Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]