Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 maja 2016
We wtorek przypadała 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa z 1791 r. miała ogromne znaczenie dla Polski. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i likwidowała wady systemu politycznego, a w szczególności tzw. prawo do „złotej wolności”.
Po utracie niepodległości w 1795 r., przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Z tej okazji w bazylice katedralnej w Łowiczu została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły władze miasta i powiatu łowickiego, radni miejscy i powiatowi, a także liczne poczty sztandarowe łowickich szkół, stowarzyszeń i organizacji. Wśród nich obecni byli przedstawiciele kościoła, służb mundurowych, kombatantów i młodzieży.

Podczas Eucharystii sprawowanej przez biskupa Wojciecha Osiala poświęcono krzyż NSZZ „Solidarność” Ziemi Łowickiej. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz świętego Jana Pawła II.

Foto: Jacek Rybus



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]