Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 grudnia 2021, 17:00

Zespół „Ksinzoki” zaprasza do obejrzenia spektaklu folklorystycznego pt. „Wilio u Ksinzoków według tradycji zapamiętanej”, połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Spektakl zaprezentowany zostanie w środę, 29 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 w Łowickim Ośrodku Kultury.

O terminie dystrybucji wejściówek, poinformujemy niebawem.

Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” został założony w grudniu 2010 roku. Było to wynikiem zaproszenia do Centralnej Biblioteki Rolniczej na Wigilię Reymontowską. Okazją do jej przygotowania było stulecie pierwszego wydania drukiem powieści „Chłopi” oraz 85. rocznica nadania Nagrody Nobla Władysławowi Stanisławowi Reymontowi.

Tam pierwszy raz zaprezentowali inscenizację literacko-muzyczną „Wilii u Księżaków”. Opowiadali w niej o swoich rodzinnych tradycjach wigilijnych posłyszanych jeszcze od babci czy dziadka. Od tego to się wszystko zaczęło. Wystawili wtedy dwa przedstawienia. Rozbudowali scenkę rodzajową z życia Boryny i Jagny. T

ak nam się to spodobało, że zorganizowaliśmy zespół śpiewaczy, który występuje do dziś. Wykonujemy piosenki w łowickiej gwarze. Utrwalamy pieśni księżackie: obrzędowe i religijne, by ocalić je od zapomnienia. – mówi Joanna Bolimowska. Członkami zespołu są twórcy ludowi Ziemi Łowickiej oraz pasjonaci kultury regionalnej.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]