Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 kwietnia 2018
Członkowie Koła Literackiego Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Zarządu ŁUTW w dniu 23 kwietnia 2018 r. zrealizowali projekt „Śladami postaci Mazurka Dąbrowskiego oraz osobowości związanych z Napoleonem Bonaparte po Łowiczu i Ziemi Łowickiej”.
Projekt o charakterze turystyczno-historycznym połączony był z tematyką „Kobieta w literaturze” realizowaną na zajęciach koła oraz obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Sprawami organizacyjnymi wycieczki zajęła się Hanna Brejnak, instruktor Koła Literackiego, merytorycznie opracowała i przeprowadziła zajęcia Mirosława Walczak, członkini koła.

Autokar zasponsorowało Starostwo Powiatowe w Łowiczu. Pierwszym etapem projektu było przeanalizowanie oryginalnej wersji ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz współczesnego tekstu hymnu polskiego pod względem literackim i historycznym. Uczestniczki wycieczki w czterech grupach zapoznały się z biogramami postaci historycznych występujących w tekście.

W drugim etapie, podczas spaceru, szukały i odnajdywały miejsca pobytu Napoleona Bonaparte, Henryka Dąbrowskiego, Stefana Czarnieckiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Poniatowskiego, Jana Kozietulskiego w Łowiczu i na Ziemi Łowickiej. Panie posiłkowały się wiedzą zaczerpniętą z książek: Mariana Brandysa „Kozietulski i inni”, Romualda Oczykowskiego „Przechadzka po Łowiczu” oraz z monografii Łowicza pod redakcją Ryszarda Kołodziejczyka „Łowicz. Dzieje Miasta”.

Trzeci etap wycieczki to wyprawa śladami Marii Colonna-Walewskiej, pięknej, intrygującej kobiety związanej z Napoleonem Bonaparte. Przeczytane przez nie wcześniej pozycje: Mariana Brandysa „Kłopoty z panią Walewską” i Jadwigi Dackiewicz „Synowie Napoleona” oraz analiza losów życia sławnej Marii przedstawiona przez M. Walczak w Kiernozi i Walewicach rozpaliły wyobraźnię badaczek literatury i historii.

W Kiernozi z zainteresowaniem zajrzały do krypty miejscowego kościoła, gdzie wg podań i źródeł znajduje się sprowadzone w 1818 r. ciało Marii Walewskiej, a przed jej rodową siedzibą – pałacykiem Łączyńskich zrobiły sobie pamiątkową fotografię. Z kolei w Walewicach obejrzały wnętrza dawnego pałacu szambelana, Anastazego Walewskiego – męża Marii i usłyszały historię rodziny Walewskich opowiedzianą przez przewodnika.

Uczestniczki wycieczki uznały, że dostępna literatura nie w pełni odkryła przed nimi tajemnice bohaterów spod Samosierry, Dubienki, Lipska i Waterloo. Postanowiły także szukać śladów pięknej polskiej szlachcianki być może w Kamieńcu Suskim czy w dalekiej Turenii w zamku La Branchoire…



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]