Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 maja 2024
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa Aldony Zając pt. „SENNIK”. Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja 2024 o godz. 17.00 Wystawa będzie czynna do 23 czerwca 2024.
Aldona Zając, artysta plastyk urodzona w Łowiczu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1991 r. otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Grabowskiego. Mieszka i tworzy w Łowiczu. Pracuje jako instruktor rysunku i malarstwa w Łowickim Ośrodku Kultury oraz w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Artystów Plastyków w Łodzi, a także w wystawach indywidualnych. W 2011 roku zdobyła Grand Prix w konkursie „Krajobraz Ziemi Łódzkiej” zorganizowanym pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i Prezydent Miasta Łodzi.

Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. W łowickim muzeum jest to już piąta prezentacja jej twórczości (wystawy: „Podróż” 2019; „Tajemnice, słodycze i ogrody” 2015; „Kobiety we wnętrzu” 2009; „Malarstwo i grafika Aldony Zając” 2004)

Na najnowszej wystawie zobaczymy ponad 30 prac ukazujących nieoczywiste krajobrazy, naturę przetworzoną oraz postacie zwierząt i ludzi w zaskakującym ujęciu. Operując światłem i cieniem artystka wydobywa z krajobrazu to, co uznaje za najistotniejsze, uwypuklając naturę, ale i nadając jej nowy wyraz.

„Obrazy są równocześnie fascynujące i niepokojące. To jakby mieszanka snu i rzeczywistości, gdzie granice między tymi dwoma światami są niejasne i nieustalone. To jakby przekształcić coś zwyczajnego w coś niezwykłego i intrygującego. Wywołują uczucie bycia zanurzonym w nieprzeniknioną otchłań, która może być odniesieniem do poczucia zagubienia w złożonym i nieprzewidywalnym świecie.

Są rodem ze snu i udziwnionej rzeczywistości, tworzą wizualną metaforę wewnętrznego świata postaci, gdzie fantazja i rzeczywistość splatają się w jedno niezwykłe i wielowymiarowe doświadczenie”. Aldona Zającdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]