Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 października 2022
Saul Dreier, 97-letni muzyk żydowskiego pochodzenia, założyciel Holocaust Survivor Band wystąpił w Łowiczu. Na scenie towarzyszyli mu: Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon), Łukasz Dąbrowski (akordeon, piano), Michał Paśniak (trąbka) i Paweł Puszczało (kontrabas).
Koncert odbył się, 2 października 2022 r. w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury i zgromadził licznych słuchaczy. Nie tylko słuchali oni utworów klezmerskich ale również klaskali podczas skocznych i wesołych żydowskich melodii. W zdumieniu słuchali również smutnych opowieści Saula Dreiera z czasów wojny.

Cudem przeżył on trzy obozy koncentracyjne. Po wojnie wyjechał do Włoch, a potem do Ameryki, gdzie pracował do emerytury. W wieku 89 lat założył Holocaust Survivors Band, skład którego tworzyli muzycy żydowscy, którzy podobnie jak on, przeżyli niemiecką zagładę. Obecnie gra z muzykami polskimi. Pierwotni założyciele zespołu już nie żyją. Jego występy organizowane są przez fundacja jego imienia, której współzałożycielką jest łowiczanka Justyna Kołaczek. Tak też trafił do Łowicza.

Pomimo bardzo trudnych życiowych przeszyć, Saul Dreier zachował pogodę ducha. Jest osobą zarażającą optymizmem i sprawną fizycznie. Czego dał wyraz w czasie występu, gdy zszedł ze sceny i porywał do tańca osoby z publiczności. Jak zapowiedział nie był to jego jedyny koncert w Łowicz. Bardzo podoba mu się w naszym mieście i zamierza wystąpić nim, jeszcze raz.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]