Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 stycznia 2022
W tym roku mija 100. rocznica adaptacji filmowej, niezwykłej powieści „Chłopi” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta. Ukazującej życie Księżaków - mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego. Dokładnie 7 kwietnia 1922 r. odbyła się premiera filmu „Chłopi” w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego wyprodukowanego przez wytwórnię Ornak. Niestety kopia tego filmu nie zachowała się do naszych czasów.
Znany jest nam natomiast, kultowy, 13 odcinkowy serial „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego, który w całości nagrywany był na terenie ziemi łowickiej. Jego premiera miała miejsce 50 lat temu, 27 listopada 1972 r. na podstawie tego serialu później powstał film kinowy z plejadą najwybitniejszych aktorów oraz setki statystów, występujących w oryginalnych strojach.

Zarówno serial jak i film zyskał miano arcydzieła wśród widzów i krytyków filmowych. Co ciekawe w 2022 roku planowana jest premiera trzeciej adaptacji filmowej „Chłopów” w reżyserii Doroty Kobieli. Tym razem realizowanej w technice animacji malarskiej. Premiera obrazu ma mieć miejsce pod koniec roku.

Jakby tego było mało, w tym roku mija również dokładnie 120 lat od wydania książki „Chłopi” Władysława Stanisław Reymonta, która zyskała dużą sławę na świecie i jest jedną z najczęściej przekładanych książek.

Mając na uwadze powyższe fakty w tym roku, realizowany będzie projekt pn. „CHŁOPI Forever” na który składać się będzie wiele ciekawych wydarzeń, przybliżających „Chłopów”, zarówno tych pisanych w formie powieści jak i tych zekranizowanych. Wśród nich będą propozycje imprez literackich, filmowych, turystycznych oraz rekreacyjnych, które rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w październiku 2022 r.

Planowane są m.in. wycieczki szlakiem „Chłopów" po Województwie Łódzkim, wydanie jubileuszowej publikacji oraz pocztówki, przygotowanie wystawy i wizyta w Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich!

Szczegóły podamy wkrótce.

Partnerami projektu są: Łowicki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka im Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu, Muzeum Guzików, Sklep Folkstar oraz Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Logo projektu opracował grafik Jacek Rutkowski.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]