Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
18 września 2018
17 cyklistów z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyposażonych w kaski i kamizelki odblaskowe wyruszyło we wtorkowy poranek 18 września 2018 r. na rajd rowerowy do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Spędzili na powietrzu 10 godzin i przejechali łącznie 57 km. Był to już czwarty rajd organizowany w ramach projektu „Rowerem po łowickich ścieżkach” dofinasowanego z budżetu Zarządu Województwa Łódzkiego. Tym razem odbywał się na trasie: Łowicz, Mysłaków, Bednary, Nieborów, Sypień, Karolew, Jasionna, Sokołów, Podsokołów, Bolimów, Łasieczniki, Piaski, Nieborów, Dzierzgów, Bobrowniki, Parma, Placencja, Zielkowice, Łowicz.

Program rajdu zakładał promowanie krajoznawstwa poprzez działania łączące sprawność fizyczną z upowszechnieniem wiedzy o kulturze i historii oraz dziedzictwie regionu Ziemi Łowickiej i Gminy Bolimów. Stąd też w kilku punktach na trasie odbyły się krótkie pogadanki tematyczne. W Karolewie studenci-seniorzy usłyszeli o początkach osadnictwa na tym terenie i założeniu wsi przez Karola Radziwiłła. Śladem dawnej przeszłości był cmentarz ewangelicko-augsburski znajdujący się w niewielkim zagajniku, którego początki sięgają prawdopodobnie lat 20. XIX w. Obecny wygląd cmentarza jest efektem renowacji przeprowadzonej w 2013 r. siłami lokalnej społeczności.

Są tu także nagrobki żołnierzy niemieckich z 1915 r. W okolicach Sokołowa rowerzyści zatrzymali się nad rzeką Rawką, gdzie przekazano im wiele ciekawych informacji na temat Bolimowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1986 r. Obejmuje on kompleks lasów Puszczy Bolimowskiej, a przez jej środek przepływa właśnie Rawka objęta ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Rzeka Rawka. Poza nią są tu też inne rezerwaty: Kopanicha, Polana Siwica, Puszcza Mariańska i Ruda Chlebacz z niezwykle cennymi okazami fauny i flory. Kolejny postój, na rynku w Bolimowie przy pomniku, poświęcono drodze Polaków do niepodległości ze szczególnym zwróceniem uwagi na walki, które toczyły się pod Bolimowem w 1915 r.

Tu miała miejsce nierozstrzygnięta bitwa pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, która przeszła do historii ze względu na pierwszą próbę zastosowania przez Niemców broni chemicznej na szeroką skalę. W okolicy znajdują się cmentarze wojenne, na których spoczywają polegli wówczas żołnierze. Odmienny charakter, bo poświęcony kulturze materialnej Bolimowa, miała wizyta w Warsztacie Garncarskim Rodziny Konopczyńskich, gdzie turystów z Łowicza niezwykle gościnne przyjęli gospodarze – państwo Dorota (z Konopczyńskich) i Paweł Aftewiczowie.

Oprócz poznania historii warsztatu członkowie ŁUTW wzięli udział w praktycznych zajęciach – wytwarzali produkty z gliny ręcznie i na kole garncarskim, a potem z wielką satysfakcją oglądali swoje wyroby – dzbanuszki, wazoniki, serduszka, zwierzątka. Dowiedzieli się, jak przebiega profesjonalny proces powstawania wyrobów – od lepienia, poprzez wypalanie, malowanie i szkliwienie, usłyszeli historię słynnego bolimowskiego ptaszka, podziwiali wystawę pięknych eksponatów, spróbowali swoich sił w zdobieniu gotowych wyrobów z gliny.

Na koniec zostali zaproszeni na ognisko, gdzie upieczone kiełbaski popijali herbatką podaną oczywiście w firmowych kubeczkach. W drodze powrotnej zatrzymali się na chwilę przy mini zoo w Łasiecznikach, a w gospodarstwie agroturystycznym w Nieborowie skosztowali wyrobów z mleka. Potem ich droga wiodła tzw. „Drogą łowicką” przez Bolimowski Park Krajobrazowy, z której wyjechali na leśny dukt prowadzący ich niemal wprost do… nieborowskiej Restauracji „Posterunek 77” na pyszny obiad. Ależ smakowały wszystkim „roladki kapitana Żbika”! Rajd zakończył się z godnie z planem po godzinie 18.00.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]