Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 lutego 2016
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Urszula Okraska zostali nagrodzeni „Tyncowymi Wróblami”, przyznawanymi przez Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”. Nagroda w formie statuetki, autorstwa rzeźbiarki Agnieszki Głuszek– Nowickiej, przyznawana jest co roku dwom osobom, które w sposób szczególny wspierają działalność zespołu. Pomysłodawcą wyróżnienia jest założyciel zespołu Stanisław Wróbel.
Uroczyste wręczenie „Tyncowych Wróbli”, odbyło w sobotę 30 stycznia 2016 r. podczas koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”. Burmistrz otrzymał „wróbla” „za to, że wspiera księżacką tradycję i nie zapomniał gwary”, a Urszula Okraska „za to, ze je akuratno, chyntno i nos wspomogła pzy nagrywaniu „Wesiela ksinzackiego”.

Dziękując, burmistrz pogratulował „Ksinzakom” pomysłu przypominając, że jest on jednym z najmłodszych zespołów ludowych i najmocniej związanym z ludowością i tożsamością łowicką. Urszula Okraska, która jest członkinią „Ksinzaków”, podziękowała swoim koleżankom i kolegom za wyróżnienie śpiewając piosenkę.

Po uroczystym wręczeniu nagród, rozpoczął się koncert kolęd, który zespół wykonał w gwarze łowickiej. W roli solistów wystąpili: śpiewaczka operowa Teatru Wielkiego w Łodzi Nina Kierus, członkowie zespołu Renata Małaszek i Jakub Mońka oraz skrzypek kapeli towarzyszącej „Ksinzokom” Józef Kossowski.

Aby zachęcić wszystkich do śpiewania w sali muzealnej ustawiony został duży rzutnik, na którym wyświetlany był tekst śpiewanych kolęd. Wśród nich nie zabrakło utworów napisanych przez Zbigniewa Kostrzewę i bp. Józefa Zawitkowskiego, którzy jako Goście Honorowi, obecni byli na koncercie.

Podczas spotkania padła propozycja, aby w czasie procesji Bożego Ciała w Łowiczu, Ewangelię czytano również w gwarze ludowej. „Czytamy po włosku, niemiecku, francusku, a przecież procesje kiedyś tworzyli właśnie ludzie ze wsi. Pańskim językiem czytane, a chłopskim nigdy nie było. Wydaje mi się, że teraz w czasach, gdy bardzo mocno cenimy kulturę ludową, naszą księżackość, naszą łowickość byłoby to ukłonem dla naszej historii, przeszłości i próbą ratowania gwary łowickiej” - przyznał burmistrz Kaliński.

Bp. Józefa Zawitkowskiego zapewnił, licznie zgormadzonych słuchaczy, że w tej sprawie będzie rozmawiał z ordynariuszem diecezji łowickiej bp. Andrzejem Franciszkiem Dziubą.

Zobacz także


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]