Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2018
Słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wycieczce turystycznej do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, Janowca, Puław i Nałęczowa. Wyjazd, odbył się 14-15 czerwca 2018 r. i był nagrodą za dziesięcioletnią pracę społeczną na rzecz aktywizacji ludzi w wieku 50+ dla członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej wszystkich kadencji oraz kronikarzy Stowarzyszenia.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedzono ruiny XVI-wiecznego zamku w Janowcu, siedziby magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich oraz tzw. dwór z Moniak ze stałą wystawą wnętrz domu ziemiańskiego z XVIII w. Na trasie wycieczki znalazły się również Puławy z pięknym pałacem i założeniem ogrodowym Czartoryskich, którego początki sięgają II połowy XVII w. i związane są również z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich.

Szczyt rozwoju założenia pałacowego przypadał na przełom XVIII/XIX w. za sprawą wielostronnej działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich.

W parku, przy Świątyni Sybilli i Domku Gotyckim, łowiczanie próbowali przekonać przewodnika, że obiekty o tej samej nazwie stworzone przez Helenę Radziwiłłową w Arkadii są atrakcyjniejsze…

Ostatnim miejscem zwiedzanym tego dnia był Nałęczów, którego początki sięgają VIII w. Swoją nazwę miejscowość otrzymała w XVIII w. gdy posiadłość nabył Stanisław Małachowski i od swego herbu nazwał ją Nałęczowem. Miasto ma status uzdrowiska, a leczyli się tutaj sławni pisarze: Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Spacer po Parku Zdrojowym, krótkie „spotkanie z Prusem”, wizyta w Pijalni Wód Mineralnych i Palmiarni – to kilka elementów pobytu łowiczan w tej oazie ciszy i spokoju.

Drugiego dnia wycieczki udano się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Tam zwiedzono m.in. Korzeniowy Wąwóz, najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów o bajecznej scenerii wystających pni drzew i korzeni. Następnie spacerowano po urokliwym ryneczku kazimierskim z charakterystyczną zabytkową studnią. Zwiedzono również wnętrze zabytkowego kościoła pw. św. Anny i św. Ducha oraz ruiny zamku – zespołu fortyfikacji obronnych z XIII i XIV w. i górę Trzech Krzyży – punkt widokowy z piękną panoramą na miasteczko i okolice. Pobyt w Kazimierzu Dolnym zakończył rejs statkiem po Wiśle i wizyta w Muzeum Nadwiślańskim, gdzie obejrzano wystawę malarstwa Jacka Malczewskiego pt. „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]