Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 maja 2022
Na łowickim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna ciekawa publikacja. Jest nią książka pt. „Jan Urbanek. Przywrócony pamięci” autorstwa trójki autorów: Marty Kosiorek-Frynia, Tomasza Frynia i Pawła Kazimierskiego. Opisuje życie i działalność Jana Urbanka (1882-1932), urodzonego w Bocheniu działacza społecznego, samorządowca, który był niezwykle zasłużony dla regionu.
Spotkanie promocyjne pełne ciekawostek, anegdot, archiwalnych fotografii i dokumentów, odbędzie się we wtorek, 17 maja 2022 r. o godz.18.00 w Łowickim Ośrodku Kultury.

Wstęp wolny.

Publikacja została wydana przy udziale środków w ramach XI edycji konkursu „Małe Granty 2022”.

Ze wstępu.
Trudno jest napisać książkę o kimś, kogo się nie znało. Jeszcze trudniej jeśli chce się dzieje tej osoby osadzić w realiach historycznych. Niemniej jednak podjęliśmy się tego zadania. Jan Urbanek był osobą, która zasługuje na podziękowanie za swoją działalność społeczno-gospodarczą w powiecie łowickim. Formą tych podziękowań jest niniejsze opracowanie, nad którym pracowaliśmy wspólnie w ostatnim czasie. Jest to naukowa monografia poświęcona życiu i działalności, wywodzącego się z Bochenia, zasłużonego rolnika, działacza społecznego i samorządowca.

Treść książki składa się z rozdziałów podzielonych tematycznie, w których pilnowaliśmy, aby zachować chronologię zdarzeń. Książka nie ma na celu szczegółowego omawiania wydarzeń historycznych, staraliśmy się jednak pewne fakty z życia Jana Urbanka osadzić jak najwierniej w odpowiednich ramach historycznych. Chcieliśmy wreszcie stworzyć łatwą w odbiorze (i okraszoną, o ile to możliwe fotografiami) opowieść o przodku i naszej rodzinie dla kolejnych pokoleń.

Wyodrębnione rozdziały przedstawiają historię przodków Jana Urbanka, jego dzieciństwo, następnie działalność społeczną, charakterystykę rodzinnego gospodarstwa, udział w rozwoju pożarnictwa, czy działalność samorządową. Potem zamieściliśmy opisy wycieczek, które odwiedzały Bocheń i gospodarstwo Urbanka, a także dalsze dzieje jego potomków. Na końcu książki umieściliśmy bibliografię oraz wykaz materiałów pomocnych w badaniach historii regionu łowickiego.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]