Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 listopada 2021, 10:00

Ulicami Łowicza, jak co roku, przejdzie procesja z relikwiami św. Wiktorii, która od 1625 r. patronuje miastu i diecezji łowickiej utworzonej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Święto przypada zawsze 11 listopada w Dniu Niepodległości. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00.

Z kościoła św. Ducha, ulicami miasta wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami Świętej Wiktorii, w której wezmą udział biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Procesji poprowadzić będzie J.E. Ks. Biskup Marek Marczak biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Po przybyciu na Stary Rynek około godz. 10:45 na masz wciągnięta zostanie flaga Polski i odśpiewany Hymn Państwowy. Następnie biskup dokona zawierzenia Polskim, miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata. Uroczystości kościelne zakończą się msza świętą w bazylice katedralnej, odprawiona w intencji ojczyzny, diecezji i parafii. Nabożeństwo o godz. 11:30 będzie celebrował biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

Po mszy, poczty sztandarowe, dostojnicy kościelni i świeccy udadzą się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pamięci.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tej wyjątkowej łowickiej uroczystości.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]