Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 listopada 2021, 10:00

Ulicami Łowicza, jak co roku, przejdzie procesja z relikwiami św. Wiktorii, która od 1625 r. patronuje miastu i diecezji łowickiej utworzonej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Święto przypada zawsze 11 listopada w Dniu Niepodległości. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00.

Z kościoła św. Ducha, ulicami miasta wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami Świętej Wiktorii, w której wezmą udział biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Procesji poprowadzić będzie J.E. Ks. Biskup Marek Marczak biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Po przybyciu na Stary Rynek około godz. 10:45 na masz wciągnięta zostanie flaga Polski i odśpiewany Hymn Państwowy. Następnie biskup dokona zawierzenia Polskim, miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata. Uroczystości kościelne zakończą się msza świętą w bazylice katedralnej, odprawiona w intencji ojczyzny, diecezji i parafii. Nabożeństwo o godz. 11:30 będzie celebrował biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

Po mszy, poczty sztandarowe, dostojnicy kościelni i świeccy udadzą się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pamięci.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tej wyjątkowej łowickiej uroczystości.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]