Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 grudnia 2016
Dziś obchodzimy Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja! To 6 grudnia w sposób szczególny, obdarowujemy się prezentami. Ale jak się okazuje nie tylko Mikołaj rozdaje prezenty, ale sam je czasami otrzymuje od dzieci. Dowodem na to niech będą te obrazki, które dzieci wręczyły Mikołajom podczas tegorocznej Choinki Miejskiej, która zorganizowana została, 3 grudnia 2016 r. na Nowym Rynku w Łowiczu.
Ten mały dowód uznania i sympatii potwierdza tylko to, że warto takie wydarzenie przygotowywać, bo dzieci całkiem poważnie podchodzą do spotkania z Mikołajem.

Mikołajowie bardzo serdecznie dziękują wszystkim dzieciom za otrzymane prezenty, zapewniając o tym, że jeszcze raz je odwiedzą przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Więcej informacji o Mikołajkach.
Pierwotnie dzień ten upamiętniał św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, który m.in. uratował trzech tonących żeglarzy, ocalił trzech niesłusznie uwięzionych oficerów, a nawet zapewnił posag trzem ubogim pannom, umożliwiając im szczęśliwe zamążpójście.

Obecnie wspomnienie Mikołaja z Miry zachowało się jedynie w kościele, a powszechnie 6 grudnia łączy się z postacią Świętego Mikołaja – starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczenie się na saniach, ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego w czasie którego otrzymują drobne upominki, często od samego Mikołaja.

Prezenty znajdywane są rano pod poduszką, w butach lub w dużej skarpecie. Dawna legenda głosiła, że jeśli Mikołaj dostrzeże brudne buty w sieni, zostawi domownikom tylko zgniłego ziemniaka.

Choć mikołajki obchodzone były już w XVIII wieku, sama nazwa pojawiła się dopiero w czasach PRL-u. Na przestrzeni stuleci ewoluował również strój Mikołaja. Najpierw przedstawiany był on oczywiście w szatach biskupa. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku Mikołaja przebrano w spodnie i kubrak oraz pozbawiono biskupiej laski. Na finalny, znany powszechnie wizerunek Gwiazdora, ogromny wpływ miał koncern Coca-Cola, który już wtedy organizował z rozmachem świąteczne kampanie reklamowe swojego napoju w USA.

Mikołajki to dziś mocno skomercjalizowane święto, a tym samym prawdziwe żniwo dla sprzedawców i usługodawców, którzy zwielokrotnione obroty świętować będą do końca roku. Co więcej, w większości miejsc na świecie można w tym czasie bez problemu „wynająć” Mikołaja i sprawić dzieciom prawdziwą frajdę. Za odpowiednią opłatą, oczywiście.

Źródło: www.wikipedia.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]