Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 maja 2021
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy Polskim Towarzystwie Turystyczno–Krajoznawczym oddział w Łowiczu, zapraszają do udziału w kolejnych, bezpłatnych spacerach historycznych.
Przypominamy, że spacery pn. „Przewodnik czeka – poznaj Łowicz z przewodnikiem” organizowane są od 2013 roku w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Każdy z nich ukazuje inny temat z historii miasta i zaplanowany został tak, aby był interesujący zarówno dla mieszkańców Łowicza, jak i przybywających do miasta turystów.

Pierwszy spacer ze Świętym Leonardem w tle poprowadzi, 6 czerwca 2021 r. przewodnik Zdzisław Kryściak. Podczas spaceru poznamy m.in. dzieje kościółka, mieszczącego się przy Placu Koński Targ przy którym znajdował się kiedyś pierwszy w Polsce, cmentarz w polu. Co to oznacza? W średniowieczu cmentarze zakładane były wokół świątyń. Ten założony został poza granicami miasta! Kolejny spacer opowiadał będzie o historii kościoła pw. Świętego Ducha, który jest najstarszą murowaną świątynią w Łowiczu! O i po kościele, 13 czerwca, oprowadzi przewodnik Jacek Rybus.

W niedzielę, 20 czerwca o dawnych i dzisiejszych motywach Księżackich na strojach ludowych opowiadać będzie przewodniczka Anna Staniszewska, a 27 czerwca razem z przewodnikiem Wojciechem Czapnikiem, będzie można wyruszyć śladami błogosławionej Bolesławy Lament.

To tylko propozycje na czerwiec! O lipcowych i sierpniowych spacerach, będziemy informować na bieżąco. Przypominamy, że spacery odbywać się będą w każdą niedzielę od czerwca do sierpnia. Każdy z nich rozpoczynać się będzie z sprzed siedziby PTTK, mieszczącej się w kamienicy napoleońskiej przy Starym Rynku o godz. 13:00.

Z uwagi na wciąż obecną sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o zachowywanie zasad DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka).design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]