Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 lutego 2014
W parku romantyczno – sentymentalnym w Arkadii, zostanie odtworzony Grobowiec na Wyspie Topolowej! Powstał on w latach 1785-1789 na sztucznie uformowanym nasypie w rozlewisku rzeki Łupii, obecnie Skierniewki, jako symboliczny Nagrobek Księżnej, wzorowany na Grobowcu Jean Jacques Rousseau w Ermenoville.
Budowlę zaprojektował Szymon Bogumił Zug, znany i ceniony polski architekt, saskiego pochodzenia. Inspiratorką przedsięwzięcia była księżna Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, przy zaangażowaniu i wydatnej pomocy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pomnik zbudowano z szarego marmuru dębnickiego.

Składał się z cokołu, korpusu z wnęką, której wypełnienie stanowiła rzeźba św. Cecylii oraz pokrywy z akroterionami i zwieńczeniem w formie wazy. Na grobowcu znajdowała się sentencja łacińska Et in Arcadia ego. W chwili obecnej elementy grobowca są w rozproszeniu. Do dziś nie został odnaleziony m.in. jeden, duży fragment cokołu, który w związku z tym wymaga rekonstrukcji.

Odtworzenie, nieistniejącego już dzisiaj obiektu, możliwe będzie dzięki pozyskaniu, przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii, dofinansowania w wysokości 70 333, 25 zł. z Łowickiej Grupy Rybackiej w ramach priorytetu Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa.

Wniosek złożony przez placówkę pn. „Rekonstrukcja grobowca na Wyspie Topolowej w Ogrodzie arkadyjskim wraz z konserwacją i restauracja jego elementów", otrzymał 30,30 pkt., znajdując się tym samym na 7 miejscu listy beneficjentów. Grobowiec na Wyspie Topolowej to ważny historyczny obiekt, mający olbrzymie znaczenie nie tylko dla Muzeum w Nieborowie, ale przede wszystkim dla historii i kultury naszego kraju.

Warto przypomnieć, że odtworzenie grobowca to nie jedyne zmiany, jakie zachodzą w ostatnim czasie w Arkadii. Niedawno wymienione zostało całe ogrodzenie otaczające park, które wynosi ok. 1.250 m długości. Na realizację tego zadania Muzeum w Nieborowie uzyskało wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 214 tys.

Korzystając z okazji zachęcamy wszystkich do zimowych spacerów po Arkadii. Niezależnie od pory roku, miejsce to wygląda zawsze pięknie. Zimowa Arkadia z pewnością przypadnie do gustu wszystkim lubiących spacery w antycznej scenerii.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]