Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 kwietnia 2017
Kwiecień nazywamy jest Miesiącem Pamięci Narodowej w czasie którego, przypomina się o znaczących wydarzeniach z historii naszego narodu, a także oddaje hołd bohaterom i ofiarom, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski. Pamiętając o tym ważnym fakcie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, jak co roku, przygotowali patriotyczna akademię. Stała się ona niemal tradycją pielęgnowaną w szkole przy ul. Podrzecznej od wielu lat.
Akademia odbyła się, 21 kwietnia 2017 r. w auli szkoły. W uroczystości wzięli udział burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dyrektor skierniewickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Irena Lesiak, a także dyrektorzy, nauczyciele i młodzież szkół ponadgimnazjalnych z powiatu łowickiego. Szczególnie ciepło powitany został Jerzy Wojda, kombatant i członek łowickiego koła Stowarzyszenia Szarych Szeregów, który jako jedyny tego roku reprezentował niegdyś liczną grupę kombatantów.

Jak zauważył dyrektor Dariusz Żywicki, z roku na rok w uroczystości bierze ich coraz mniej. Nie dlatego, że nie chcą, ale często dlatego, że zdrowie im na to nie pozwala. Wielu odchodzi na wieczną wartę. Tym bardziej powinniśmy o nich pamiętać i mówić o tym, co zrobili dla Ojczyzny.

- Oddajemy hołd żołnierzom polskim, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski, bo póki pamięć trwa, oni żyć będą - mówili uczniowie ze sceny.

Część artystyczna akademii składała się z treści historycznych, przeplatanych pieśniami patriotycznymi. Wśród nich można było usłyszeć: „Opowiedz nam Ojczyzno”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Biały krzyż”, „Warszawskie dzieci” i „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.

W czasie akademii można było wysłuchać również referatu pt. „Polacy na frontach II wojny światowej” przygotowanego pod kierunkiem nauczycielki historii Ewy Miki, zaprezentowanego przez Jakuba Mamińskiego, ucznia klasy pierwszej łowickiego technikum. Podczas akademii wręczono również nagrody laureatom szkolnego konkursu Omnibus 2017. Uroczystość zakończyła się złożenie kwiatów pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]