Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 września 2016
Ponad 150 osób wzięło udział w XIII Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty z Łowicza do Kompiny, zorganizowanym przez PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie. Głównym celem rajdu było uczczenie 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy nad Bzurą oraz przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych we wrześniu 1939 r.
Rajd odbył się w formie pieszej i rowerowej, w sobotę, 17 września 2016 r. Grupa piesza, licząca 30 osób, miała do pokonania ok. 16 km i wyruszała na trasę rajdu spod łowickiej Jasionny, do której dotarła pociągiem z dworca PKP Łowicz Główny. Dwukrotnie dłuższy dystans mieli do pokonania rowerzyści. Ci rajd rozpoczęli tradycyjnie sprzed siedziby PTTK, mieszczącej się w budynku ratusza miejskiego na Starym Rynku.

Trasa rowerowa prowadziła przez Mysłaków, Janowice, Nieborów i Bednary do Kompiny, gdzie spotkały się obie grupy. Rowerzyści zanim wyruszyli na szlak, udali się na cmentarz katedralny w Łowiczu, aby na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Punktem docelowym rajdu, po odwiedzeniu mogił znajdujących się na cmentarzach w Nieborowie i Kompinie, był cmentarz wojenny w Kompinie. Tam wszyscy uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem żołnierzy września. Wysłuchali również historii o 10 PP, którą przybliżył komandor rajdu Adam Szymański.

W czasie uroczystości składania kwiatów, jak co roku wartę honorową przy pomniku pełnili członkowie Stowarzyszenia im 10 Pułku Piechoty. Kilku z nich drogę pojechało na odtworzonych rowerach wojskowych PWU XX wz 1935, u Najliczniejszą grupę rowerzystów stanowili uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. W lekcji historii w terenie wzięło udział ponad 40 gimnazjalistów popularnego „Wegnera” i kilkunastu opiekunów. W nieco skromniejszym gronie na szlak wyruszyli ich koledzy z Gimnazjum nr. 1.

Rajd zakończyło wspólne ognisko, konkurs wiedzy oraz konkurencje wojskowo sprawnościowe.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]