Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 grudnia 2021, 16:00
Muzeum w Łowiczu zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu pt. „Modne – Łowickie”, działania artystyczne i użytkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowanego w 2021 roku i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt realizowany był w oparciu o największą w kraju, znajdującą się w zbiorach Muzeum w Łowiczu, kolekcję ubiorów Księżaków Łowickich. Jego głównym celem była prezentacja stroju łowickiego jako źródła do tworzenia współczesnej mody, sztuki artystycznej i użytkowej odwołującej się do bogactwa muzealnych zbiorów i fachowej wiedzy etnograficznej.

Uroczyste podsumowanie projektu pt. „Modne – Łowickie” odbędzie się 19 grudnia 2021 r. o godz. 16:00. UWAGA! Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 13 grudnia, będzie można odebrać w kasie muzeum.

Podczas spotkania odbędzie się:
 • uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej projektów odzieży dziecięcej, inspirowanych strojem łowickim, wykonanych przez studentów Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
 • promocja publikacji dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarza stroju łowickiego.
 • występ Dziecięcego Zespołu Ludowego „Kocierzewiacy”.
Warto przypomnieć, że projekt pt. „Modne – Łowickie”, składał się z kilku zadań. Wśród n nich były:
 • Wykład online dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi pt. „Modne – łowickie. Strój ludowy z regionu jako historyczne źródło inspiracji” (maj)
 • Konkurs na projekt dziecięcej odzieży inspirowanej strojem łowickim dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (lipiec –listopad)
 • Wystawy pokonkursowe w:
  – Akademickim Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (listopad)
  – Muzeum w Łowiczu (grudzień)
 • Opracowanie i druk publikacji dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego” z artystycznymi ilustracjami i fotografiami eksponatów ze zbiorów Muzeum w Łowiczu (maj – grudzień)
 • Warsztaty rękodzielnicze dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez twórców ludowych połączone z wykładem o stroju łowickim i zwiedzaniem muzeum (listopad)
 • Warsztaty plastyczne dla dzieci dotyczące stroju z wykorzystaniem publikacji – elementarza stroju łowickiego, a także opracowanych tablic edukacyjnych, połączone ze zwiedzaniem muzeum (grudzień)
 • Podsumowanie projektu w Muzeum w Łowiczu, połączone z prezentacją wystawy pokonkursowej i promocją publikacji „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego” (19 grudzień).
Źródło. http://muzeumlowicz.pl/design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]