Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 maja 2016
W Muzeum w Łowiczu odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy, pochodzącej ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ekspozycję wtórzyć będzie fragment kolekcji wystawy pt. „Podróż do Japonii”, przygotowanej w 2014 roku, w dwudziestolecie istnienia placówki. Muzeum Manggha to nowa, dynamiczna instytucja muzealna XXI wieku, kreująca przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu.
Podstawą kolekcji muzeum jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku.

Zbiór tworzą różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru nō. Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar Autora).

W łowickim muzeum zobaczymy Japonię w drzeworytach barwnych ukiyo-e Utagawy Hiroshigego (1797–1858), w czarnobiałych fotografiach Ze’eva Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii w 1934 roku, w szkicach z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni Andrzeja Wajdy (ur. 1926), największego polskiego reżysera filmowego.

Pracom towarzyszyć będą charakterystyczne dla kultury japońskiej elementy: rekwizyty teatru nō (maski i kimono) oraz drzeworyty teatralne, strój (kimono, pas obi, buty getta) oraz jego interpretacje we współczesnej sztuce japońskiej. Fascynacje Japończyków twórczością Andrzeja Wajdy ilustrować będą plakaty do jego filmów wykonane przez japońskich twórców.

Wystawa w Muzeum w Łowiczu przybliży tę odmienną kulturę Japonii polskiemu widzowi. Znakomicie ilustrując buddyjską sentencję, Senri no michi moippo kara – „Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Wystawa Podróż do Japonii w Muzeum w Łowiczu będzie więc dla odbiorcy początkiem tej podróży. Scenariusz i aranżację plastyczną wystawy przygotowała Anna Król z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Uroczyste otwarcie wystawy „Podróż do Japonii” odbędzie się 3 czerwca 2016 r. o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 28 sierpnia.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]