Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 lipca 2019
7 lipca 2019 r. minęła 883. rocznica pierwszej wzmianki o Łowiczu, zawartej w bulli papieża Innocentego II. Dokument ten wydany, 7 lipca 1136 r. zatwierdzał m.in. nadania książąt mazowieckich na rzecz kościoła w Polsce. Wśród wymienionych dóbr znalazł się Łowicz - wówczas będący jeszcze osadą i określany nazwą „Lowiche” oraz ziemie do niego przyległe. Od tej udokumentowanej historycznie daty, formalnie są liczone lata istnienia Łowicza.
W związku z tym faktem Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze odział w Łowiczu, Klub Turystyki Kajakowej „Tratwa” i wypożyczalna kajaków „Na Fali” zorganizowali VIII Spływ Kajakowy „Szlakiem Dwóch Zamków”.

W spływie, 6 lipca 2019 r., wzięło udział 56 osób, które ze względów bezpieczeństwa, podzielonych zostało na dwie grupy. Pierwsza określana jako „Złota” zebrała się w okolicach ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Po przydzieleniu sprzętu i wyjaśnieniu zasad bezpieczeństwa na wodzie, wyruszyła zgodnie z nurtem rzeki Bzury w kierunku Patok. Pogoda sprzyjała uczestnikom spływu, lecz niski poziom wody na początkowym etapie, utrudniał pokonanie trasy bez wychodzenia z kajaka. Kolejna grupa „Srebrna” dołączyła do „złotej” w Kompinie.

W Patokach znajduje się kamieniste, niebezpieczne miejsce, gdzie ze względów bezpieczeństwa i niski stan wody, zdecydowano o tzw. przenosce. Kolejna przeprawa, podczas której kajakarze mogli odpocząć i się posilić, zorganizowana została w okolicach Kozłowa Szlacheckiego. Metą spływu była Dachowa koło Sochaczewa. Spływ zakończyło ognisko zorganizowane w Lasku Miejskiego w Łowiczu, do którego uczestnicy zostali przewiezieniu autobusem.

Spływ zorganizowany został jako część zadania publicznego, współfinansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicza. Komandorem spływu był Mariusz Wiśniewski.

Foto: T. Caban, A. Walczak, P. Zrazek, A. Sałatadesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]