Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 grudnia 2014
Betlejem, Nazaret, Jerycho, Kana Galilejska, Jerozolima, to tylko niektóre z miejsc, w które mogli przenieść się uczestnicy prelekcji, którą dla osadzonych w łowickim zakładzie karnym wygłosił, wzbogacając licznymi slajdami, ks. Bogdan Skóra – kapelan w Zakładu Karnego Łowicz.
"Izrael – jeden kraj, kilka kultur i religii czyli reminiscencje z podróży po Ziemi Świętej” – taki tytuł nosił wykład będący następstwem podróży księdza, na przełomie sierpnia i września br. do Izraela i Palestyny. Za namową wychowawcy ds. kulturalno–oświatowych łowickiej jednostki, ksiądz Skóra postanowił podzielić się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami z tegorocznej podróży po Ziemi Świętej przybliżając osadzonym miejsca będące świadkami zapisów Starego i Nowego Testamentu, a przy okazji omówił aktualną sytuację skonfliktowanych rządów na obszarze Bliskiego Wschodu.

Ziemia Święta to termin pochodzący z Biblii oznaczający Palestynę i Izrael, jako miejsca rozgrywania się wydarzeń Starego i Nowego Testamentu. Nazwa używana głównie przez chrześcijan, ale także w judaizmie i islamie. Często Ziemia Święta jest terminem oznaczającym część Bliskiego Wschodu, w której skład wchodzą państwa: Libia, Syria, Izrael wraz z Palestyną, Jordanią, część Egiptu z Górą Synaj, niekiedy nawet południowa Turcja.

To także cel licznych pielgrzymek. Ks. Skóra gościł w tym rejonie w momencie wzmożonych działań grup ekstremistycznych, do tego stopnia niebezpiecznych, że jego wyjazd wisiał na przysłowiowym włosku. Ostatecznie udało mu się wyjechać. Następstwem zaognionego konfliktu był bardzo mały ruch turystyczny w tym, zazwyczaj zatłoczonym turystami z całego świata, tyglu narodowości, kultur oraz religii, a tym samym możliwość obejrzenia większej ilości miejsc i obiektów kultu religijnego różnych wyznań.

Kapelan zwrócił uwagę m.in. na tragiczny los Palestyńczyków oraz liczne polskie pamiątki i ślady będące świadectwem bytności w tym rejonie armii generała Andersa podczas II wojny światowej. A także, wbrew pozorom, zgodną symbiozę zamieszkałych tam tzw. zwykłych ludzi mimo dzielących ich kultur, wyznań i pochodzenia.

Dla osadzonych udział w prelekcji, okraszonej kilkuset slajdami autorstwa księdza Skóry, był też swoistego rodzaju czasem bardziej świadomego przygotowania się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia, ppor. Robert Stępniewski – oficer prasowy ZK w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]