Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 stycznia 2019
Podobnie jak w latach minionych, ulicami Łowicza przejdzie Orszak Trzech Króli. Według tradycji chrześcijańskiej i Ewangelii Świętego Mateusza (2,1-12), mieli oni podążać za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary: mirrę, kadzidło i złoto.
Kolorowy Orszak Trzech Króli, któremu patronować będzie hasło: „Odnowi oblicze ziemi” wyruszy ze śpiewem i muzyką około godz. 11:00 sprzed kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce, w którym odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Eucharystii o godz. 10:00 przewodniczył będzie biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Następnie orszak przejdzie ulicami dzielnicy: Brzozową, Legionów, Seminaryjną, Blich i Mostową na Stary Rynek, gdzie na wszystkich jego uczestników czekać będzie ciepły posiłek.

W Orszaku Trzech Króli, który zorganizowany zostanie w Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 r. może wziąć udział każdy. Wystarczy tylko przebrać się „po królewsku”, a więc w barwne, kolorowe stroje, nawiązujące swoim wyglądem do strojów królewskich i koronę. Można ubrać się również zgodnie z obowiązująca kolorystyką danego orszaku króla.

Kolor czerwony przypisany jest orszakowi europejskiego króla Kacpra, zielony orszakowi azjatyckiego króla Melchiora, a niebieski - afrykańskiemu orszakowi króla Baltazara. W tym roku jest prośba aby parafianie z Korabki ubrali się na zielono, z katedry – na niebiesko, a ze Świętego Ducha – na czerwono. Każda osoba biorąca udział w orszaku będzie mogła otrzymać koronę z papieru, którą organizatorzy otrzymają od Fundacji „Orszak Trzech Króli”. Mile widziane są w orszaku osoby grające na różnych instrumentach – zachęca proboszcz parafii na Korabce ks. Adam Domański.

Podobnie jak w roku ubiegłym Urząd Miejski Łowiczu zapewni transport dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w orszaku. Do kościoła na Korabce zorganizowane zostaną dwa kursy autobusów MZK ze Starego Rynku i Nowego Rynku: o godz. 9.30 – dla osób, które chcą uczestniczyć we mszy św. oraz o 10.30 – dla pozostałych.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]