Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 sierpnia 2022
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu, które będzie miało miejsce, 4 września 2022 r. w Łowiczu. O godz. 16.00 na Starym Rynku odbędzie się odsłonięcie jedynych w swoim rodzaju „Gwiozd”.
W centralnym punkcie miasta na Starym Rynku wmurowane zostaną tablice ze szkła hartowanego z wycinanką łowicką „gwiozdą”. W taki oto sposób Łowicz uhonoruje twórców ludowych propagujących sztukę ludową i pielęgnujących regionalne dziedzictwo kulturowe. Aleja Gwiozd Łowickich honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaci się o kolejne cztery tablice.

W kategorii twórczość ludowa, „gwiozdy” otrzymają:

Joanna Bolimowska (ur. 1946 r.). Na swoim koncie ma wiele publikacji i prelekcji. Jest członkiem Towarzystwa Dom Ludowy. Członek – juror w konkursach poetyckich. Uczestniczka dorocznego „Narodowego czytania” organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu. Członek grupy inicjatywnej w sprawie utworzenia Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łowiczu. Od 2014 r. lider Zespołu Śpiewaczego „KSINZOKI”. Prowadzi warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży. Współpracowała z Łowickim Ośrodkiem Kultury i Miejską Biblioteką im. A. K. Cebrowskiego przy realizacji projektów „Z gwarą za pan brat!” (2020), „Dialekt Księstwa Łowickiego - wersja dla każdego” (2021 i 2022).

Wydawnictwa:
- 2010 r. „Ćwir Cimelek” – książka dla dzieci, „Ludowe rymy” – gwara
- 2011 r. „Moje łowickie” – gwara
- 2015 r. „Dziedzictwo księżackie” – gwara
Autorka „Kołysanki” – pastorałki gwarowej, pieśni religijnej na Boże Ciało, tekstów piosenek do muzyki Jerzego Filipowicza oraz wielu laudacji okolicznościowych.

Nagrody:
- 2009 i 2010 – I miejsce w konkursie „Ludowe rymy”
- 2011 i 2017 – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka
- 2017 – Nagroda Specjalna w dziedzinie poezji – w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka
- 2013 – „Złoty Talent” za twórczość osadzoną w tradycji ludowej.

Czesław Kocemba (1946-2018 ) Jego wuj (brat matki) był skrzypkiem ludowym, a ojciec i babcia chętnie śpiewali. Już jako mały chłopiec miał zadatki na muzykanta, co potwierdził słynny mistrz harmonista łowicki – Konstanty Kędziora z Polesia. Czesław Kocemba rozpoczął u niego naukę metodą tradycyjną – beznutową (pamięciową). Początkowo grał na „pierzawkach” (podczas darcia pierza), później na zabawach, pograjkach i weselach.

W tym czasie grał na harmonii trzyrzędowej, następnie 120-basowej. Od lat 70. do końca lat 90. XX w. grał w kapelach działających przy miejscowych zespołach folklorystycznych. Jego repertuar wypełniały łowickie melodie taneczne wykonywane w stylu i specyfice muzyki łowickiej z charakterystyczną powściągliwością i swoistym wyczuciem tempa rubato (zmiany akcentuacyjne w ramach taktu, frazy). Był to niezwykle bogaty repertuar od najwolniejszych kujawiaków do żwawych oberków.

W zestawie Jego utworów były również chodzone łowickie marsze oraz nowsze melodie – walczyki, tanga, fokstroty. Z kapelą swego imienia brał udział w przeglądach folklorystycznych na terenie woj. łódzkiego. W roku 2005 Kapela Czesława Kocemby wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i otrzymała tam II nagrodę. W 2017 r. zdobyła główną nagrodę festiwalu – Basztę.

W ostatnich latach życia ciężko chorował, jednak powrócił do gry dzięki zamiłowaniu do muzyki łowickiej i wsparciu swoich uczniów, rodziny i przyjaciół. Czesław Kocemba był człowiekiem wielkiego hartu ducha, który umiłował muzykę ludową i ziemię łowicką. Kochał to, co robił i cieszyło go zainteresowanie jego muzyką. Bardzo chciał przekazać ją innym, by nie zatraciła swego kształtu i łowickiego charakteru.

Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej „gwiozdę” otrzymają:

Eugeniusz Strycharski (ur. 1947 r.), syn znanego w regionie łowickim muzyka, Mariana Strycharskiego. Od najmłodszych lat, pod okiem taty uczył się gry na skrzypcach i akordeonie. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Kutnie. Te uwarunkowania i niewątpliwy talent, sprawiły, że wyróżnia Go wyjątkowa wrażliwość muzyczna oraz wyczucie tradycyjnej muzyki regionu.

Jest nauczycielem gry na instrumentach muzycznych w Społecznym Ognisku Muzycznym w Łowiczu. Od 1999 r. prowadzi klasę folkloru, której absolwenci występują w młodzieżowych i dorosłych kapelach ludowych. W tym samym roku zainicjował działalność Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. Mikołaja Zieleńskiego, aktywnie popularyzującego muzykę na terenie Łowicza. Od 2001 r. był kierownikiem artystycznym i muzycznym Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki”. W tym czasie zespół odnosił liczne sukcesy.

Zespół z powodzeniem koncertuje w kraju na największych festiwalach folklorystycznych i za granicą. Jest współautorem i konsultantem muzycznym wydania płyt CD z muzyką ludową regionu łowickiego oraz konsultantem przy zbiórce publicznej archiwalnych fotografii do wydawnictwa „Łowicki Folklor Muzyczny - antologia pieśni i melodii instrumentalnych". W 2001 r. założył Łowicką Orkiestrę Kameralną, którą tworzą łowiczanie w różnym wieku.

Poza talentem i pracowitością odznacza się niezwykłą życzliwością, skromnością i kulturą osobistą, cieszy się autorytetem i szacunkiem u swoich wychowanków. Pan Eugeniusz jest dla nich „Panem Gieniem" i to od Jego imienia nazwali swoje kapele „Gienialna" i „Gieńczoki" co świadczy o szczególnej sympatii dla mistrza i bliskich serdecznych relacjach.

Zbigniew Stań (ur. 1953 r.) znawca i miłośnik folkloru łowickiego, regionalista, pasjonat kultury ludowej. Jest założycielem Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Jego zbiory prezentowane są w dziesięciu izbach, w których można obejrzeć dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego, elementy związane z folklorem Księstwa Łowickiego sięgające często XIX wieku.

W jego kolekcji znajdują się unikatowe stroje łowickie. Ciekawym elementem jest zachowany strój żałobny. Pozyskane przez niego przedmioty wielokrotnie otrzymują „drugie życie" i unikają zniszczenia. Swoje zbiory prezentował na wielu wystawach regionalnych. Pan Zbigniew „na żywo" propaguje folklor występując w taneczno-muzycznym Regionalnym Zespole Lipce Reymontowskie. Zbigniew Stań jest również kolekcjonerem wszelkich pamiątek związanych z literackim i filmowym przedstawieniem „Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta.

Jego kolekcja „Reymontianów" jest jedną z najciekawszych w Polsce, przybliża wiele eksponatów, pamiątek, rekwizytów, związanych z najbardziej księżacką powieścią, jaką są „Chłopi" Reymonta, i najbardziej księżackim filmem, jakim jest ekranizacja powieści „Chłopi", w reżyserii Jana Rybkowskiego. Za swoją działalność Zbigniew Stań był wyróżniony m.in. przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymał też nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury ludowej.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w sali kina FENIX, ul. Podrzeczna 20.

„Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Jej celem jest honorowanie twórców ludowych za ich wyjątkową działalność, propagowanie sztuki oraz pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, Marianna Sołtyszewska, rodzina Konopczyńskich, Helena Miazek, Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej, Adam Głuszek, Anna i Henryk Świątkowscy, Maria Stachnal, Marian Moskwa, Apolonia Nowak z Kadzidła, Stanisław Madanowski, Henryka Lus, bp. Józef Zawitkowski, Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego, Zofia Czubik, Genowefa Miazek, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Danuta Kasprzak z Garek, Edward Bednarek, Janina Kuczek, Józef Kossowski, Czesława Kaczyńska, Zofia Mycka, Danuta Wojda, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, rodzina Krajewskich z Zawidza Kościelnego oraz Stanisław Wielec, Jan Puk z Trześni, Daniela Teresa Nawrocka, Stanisław Łacheta, Eligiusz Pietrucha, Józef Koszarek-Benkowy z Bukowiny Tatrzańskiej, Czesława Marchewka z Kadzidła, Helena Mucha z córkami Anną Staniszewską i Teresą Kocus oraz Stanisław Wróbdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]