Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 lutego 2017
Ponad 60 osób uczestniczyło w rajdzie turystycznym, pieszym, którego celem było uczczenie 110. rocznicy rozstrzelania w Lasku Miejskim trzech działaczy PPS - Frakcji Rewolucyjnej przez władze carskie. Rajd zorganizowany został, 4 lutego 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu i Urząd Miejski w Łowiczu.
Uczestnicy rajdu, wśród których była liczna grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 z opiekunami, wyruszyli sprzed ratusza miejskiego na Starym Rynku. Zanim dotarli do Lasku Miejskiego, zatrzymywali się w miejscach poświęconych pamięci powstańców styczniowych. Przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej na Starym Rynku oraz na Nowym Rynku i przy ul. Powstańców 1863 r. przed pomnikiem powstańców, zapalono znicze. O historii miejsc opowiadał komandor rajdu, przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak.

Punktem docelowym była mogiła rozstrzelanych trzech młodych, niespełna 20-letnich bojowników: Józefa Antczaka, Adama Merca i Stefana Porosińskiego. Kara śmierci była wyrokiem za udział w rabunku na carskiego urzędnika.

Rajd zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek na polanie w Lasku Miejskim.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]