Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 września 2015
Aleja Gwiozd Łowickich honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaciła się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku zostały one przyznane: wybitnej śpiewaczce i wycinankarce regionu kurpiowskiego Apolonii Nowak, utalentowanej wycinankarce, popularyzatorce sztuki ludowej i społeczniczce Marii Stachnal, znanemu łowickiemu śpiewakowi ludowemu Stanisławowi Madanowskiemu i pośmiertnie Marianowi Moskwie, nauczycielowi muzyki, wielkiemu propagatorowi muzyki regionu łowickiego. Uroczyste odsłonięcie „gwiozd”, odbyło się w niedzielę, 13 września 2015 r. W uroczystości wzięło udział wielu Łowiczan i zaproszonych gości.
Po odsłonięciu tablic dalsza cześć uroczystości kontunuowania była w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania odbyła się krótka prezentacja każdego z laureatów konkursu. Przed publicznością wystąpiła Apolonia Nowak - biały głos współczesnej Kurpiowszczyzny, Maria Stachnal i Stanisław Madanowski, a także łowickie zespoły ludowe: „Boczki Chełmońskie”, „Blichowiacy” i „Ksinzoki”.

W czasie trwania uroczystości można było kupić wyjątkową serię 14 znaczków pocztowych, prezentujące „gwiozdy” łowickie, wydaną przez Pocztę Polską staraniem Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Tego dnia dostępna była również oryginalna Karta Pocztowa - Alei Gwiozd Łowickich oraz pamiątkowe pieczęcie! Obecnie dostępne są one w placówce Poczty Polskiej mieszczącej się przy ul. 3 maja w Łowiczu. W łowickim muzeum można również było podziwiać prace nagrodzonych wycinankarek.

Warto przypomnieć, że „Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Jej celem jest honorowanie twórców ludowych za ich wyjątkową działalność, propagowanie sztuki oraz pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Marianna Sołtyszewska, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rodzina Konopczyńskich, Anna i Henryk Świątkowscy, Marianna Sołtyszewska, Helena Miazek, Adam Głuszek oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej, a obecnie również: Apolonia Nowak z Kadzidła, Maria Stachnal, Stanisław Madanowski i Marian Moskwa.

Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy!

Biogramy laureatów, tegorocznej edycji konkursu.

Apolonia Nowak (1944), wybitna śpiewaczka i wycinankarka regionu kurpiowskiego. Uznawana jest za pierwszy, najwybitniejszy „biały” głos Kurpiowszczyzny. Pierwsze swoje kroki w twórczości ludowej stawiała pod okiem babci i matki. Wypracowała swój własny styl wprowadzając do tradycyjnych form wycinanki „gwiozdy”, element asymetryczny: ( portrety świętych, wybitnych osobistości, scenki rodzajowe.) Jej papierowe dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych, zbiorach muzealnych i galeriach całego świata.

„Gwiozda” z portretem Jana Pawła II znajduje się w zbiorach watykańskich. Swój kurpiowski portret otrzymał również prezydent USA Barack Obama. W latach 50-tych zaczęła występować jako solistka w zespołach folklorystycznych, prezentując najpiękniejsze pieśni kurpiowskie. Wielokrotnie zdobywała główne nagrody na konkursach i festiwalach w tym m.in. na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Współpracowała z Jackiem Urbaniakiem, założyciel i kierownik Zespołu Instrumentów Dawnych „Ars Nova”. Efektem tej współpracy był udział w licznych koncertach i nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wydanie dwóch płyt „Zaświeć niesiądzu” i „Anatomia kobyły”.

Dryga z nich otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003” w kategorii Album Roku, Muzyka Wokalna. Współpracowała również z zespołem „Swoją Drogą” z k™órym nagrala płytę „Pola”. Otrzymała ona II Nagrodę na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa tradycja”, w kategorii Fonogram Folkowy Roku. Nagrała również płytę pt. „Nie mój ogrodusek” z pieśniami kurpiowskimi i utworami inspirowanymi muzyką kurpiowską: K. Szymanowskiego, R. Maciejewskiego, R. Twardowskiego, K. Sikorskiego, St. Moryto, z Warszawskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Ryszarda Zimka.Występowała z muzykami jazzowymi (Włodzimierzem Nahornym, wybitnymi solistami operowymi ( Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Alicją Węgorzewską – Whiskered i Aleksandrą Zamojska.)

W ciągu ponad 50 lat pracy twórczej uzyskała setki nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach muzyki ludowej m.in. nagrodę przyznaną w konkursie nagrań muzyki ludowej w Szanghaju i Światowej Wystawie Expo 2000 w Hanowerze.

Maria Stachnal, (1944), utalentowana wycinankarka, popularyzatorka sztuki ludowej i społeczniczka. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych m.in. „Zasłużony dla Cepelii”, „Srebrny Krzyż Zasługi”.

Wycinanki prezentowała na licznych wystawach m.in. w Anglii, Szwecji, Danii, Francji, Włoszech, Turcji, Niemczech, Łotwie, Leningradzie i Chicago. Jej wycinanki miały specjalną wystawę w Berlinie na wystawie EXOTIC POLAND w 2011 r. Wychowała się w domu dwóch twórczyń ludowych: babci Józefy Strychalskiej i mamy Janiny Strychalskiej – Wawrukowicz, którym zawdzięcza swój talent i pasję do łowickiej kultury ludowej. W latach 1985-1989 prowadziła ognisko pracy pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Łowiczu.

W tym czasie dzieci z ogniska zajęły I miejsce w konkursie „Koroneczka” w Istebnej. W latach 1977-1996 oceniała wycinanki przyjmowane przez Spółdzielnię „Sztuka Łowicka” w Łowiczu do sprzedaży. Jednocześnie wykonywała wzory wycinanek , które zatwierdzała komisja etnograficzna. Jej prace pojawiły się wielu publikacjach m.in. „Wycinanka Polska - Rękodzieło Regionu Łowickiego”(2009), „Łowiccy Twórcy Ludowi”, „Łowiccy Twórcy Ludowi – pamięć ocalona.”

Stanisław Madanowski, (1941), znany łowicki śpiewak ludowy, głównym solista Zespołu Ziemi Łowickiej przy Powiatowym Domu Kultury w Łowiczu. (w latach 60 XX wieku), później Zespołu Pieśni i Tańca „Kolejarz”. Założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie (1974), kierownik artystyczny zespołu śpiewaczego „Ksinzoki”. Uczestnik wielu festiwali i przeglądów folklorystycznych m.in. Festiwalu Folklorystycznego „Tradycje 99” w Łódzkim Domu Kultury, Festiwalu „Lutnia” orgaznizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury, Międzypowiatowego Przeglądu Dorobku Wsi Polskiej, Przeglądu Kolęd w Łowiczu.

Brał udział w filmie „Popioły” Andrzeja Wajdy (1965), „Bilecie powrotnym” Czesława i Ewy Petelskich (1978) i „Chłopi” w reż. Jana Rybkowskiego (1973). Kultura ludowa to nierozerwalny i bardzo ważny element jego życia. Z oddaniem i sercem poświecą swój czas młodym pokoleniom. Za swoja działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Rolnictwa, Złoty Krzyż Zasługi w Rozwoju Spółdzielczości Bankowej im. Ks. Piotra Wawrzyniaka. Laureat nagrody „Łowicka Róża” przyznawanej przez Starostwo Powiatu Łowickiego.

Marian Moskwa, (1936–2012), nauczyciel, muzyk, wielki propagator muzyki regionu łowickiego. Uczył w Liceum Pedagogicznym w Łowiczu, a później Studium Nauczycielskim. Największą jego pasją była jednak działalność na rzecz folkloru łowickiego. Kierownik muzyczny folklorystycznych zespołów pieśni tańca regionu łowickiego: ZPT „Boczki Chełmońskie”, ZPT „Słupia”, ZPT „Sierakowice” i ZPT „Dzieżgów”.

Opracował muzykę dla kapeli grających w zespołach folklorystycznych. Do dziś jego aranżacje wykorzystywane są przez współczesnych muzyków: „Piękny jest nasz Łowicz” – ZPT „Blichowiacy”, „Suita Łowicka” – Boczki Chełmońskie, „Pierzwawka i Śmigus Dyngus” i in. Konsultantem muzyczny do wielu filmów dokumentalnych – współpracował m.in. z prof. Marianem Domańskim z Warszawy.

Współorganizował razem z Towarzystwem Etnograficznym w Warszawie kopert w Filharmonii Narodowej pt. „U źródeł Wisły i Mazowsza” (1991 ). Trzykrotnie doprowadził ZPT Blichowiacy w latach 80-tych do zdobycia prestiżowej nagrody „Złota Jodła” na Festiwalu w Kielcach. Otrzymał za swoją działalność wiele nagród i wyróżnień. Odznaczony Odznaka Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej woj. łódzkiego i skierniewickiego oraz Krzyże Kawalerskim Odrodzenia Polski.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]