Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 września 2017
Aleja Gwizod Łowickich honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaciła się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku „gwiozdy” zostały przyznane kolejnym czterem osobom.
W kategorii twórczość ludowa, „gwiozdy” otrzymali: pośmiertnie, wybitna twórczyni ludowa – hafciarka z Różyc w gminie Kocierzew Płd., nazywana „Królową Róż” Genowefa Miazek oraz rzeźbiarka i hafciarka z Wielkopolski Danuta Kasprzak. Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej „gwiozdami” upamiętnieni zostali: muzyk ludowy - wybitny klarnecista Edward Bednarek i Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Uroczyste odsłonięcie „gwiozd”, których projekt wykonała twórczyni ludowa Danuta Wojda, odbyło się w sobotę, 3 września 2017 r. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Po odsłonięciu tablic dalsza cześć uroczystości kontunuowania była w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania odbyła się krótka prezentacja każdego z laureatów konkursu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” i kapela Szymona Mońki.

Warto przypomnieć, że „Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Marianna Sołtyszewska, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rodzina Konopczyńskich, Anna i Henryk Świątkowscy, Marianna Sołtyszewska, Helena Miazek, Adam Głuszek oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej, Apolonia Nowak z Kadzidła, Maria Stachnal, Stanisław Madanowski i Marian Moskwa. Henryka Lus, bp. Józef Zawitkowski, Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego i Zofia Czubik.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]