Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 maja 2017
Muzeum w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, zapraszają na Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 20 maja 2017 r. w godz. 17.00 - 24.00. W programie imprezy każdy znajdzie cos dla siebie!
Godz. 17.00 Rozstrzygnięcie konkursu „Muzealne Spotkania z Fotografią” / Parter.

Godz. 17.00 – 19.00 Zwiedzanie wystawy „Pan radca Klimecki” w salach Archiwum Państwowego w Łowiczu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikalne materiały prezentujące postać Maurycego Klimeckiego (1893 -1967) zasłużonego, łowickiego działacza społecznego. Dla miłośników historii przewidziano przejście przez magazyny archiwalne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy osoby zainteresowane o odbiór wejściówek w Archiwum do 17 maja 2017 r.

Godz 18.00 - 18.30 "Pasja wycinania". Spotkanie z Edwardem Noniewiczem. Jeden z najbardziej znanych łowickich kolekcjonerów, zaprezentuje jedną ze swoich pasji w postaci autorskiej wycinanki. Jej forma będzie zupełnie odmienna od tradycyjnego, ludowego, łowickiego wzronictwa. / II Piętro

Godz. 18.30 "Henryk Sienkiewicz na kartach pocztowych". Wystawa.
Zachęcamy do zwiedzania wystawy kart pocztowych, których tematem przewodnim będzie twórczość noblisty. Pokazane zostaną unikatowe zbiory czterech kolekcjonerów: Henryka Pięty, Marcelego Węgrzynowskiego, Jana Zduńczyka, Andrzeja Chmielewskiego. / I Piętro

Godz. 19.00 Wernisaż wystawy "Światło i czas". Malarstwo Agnieszki Kopczyńskiej i ceramika Jadwigi Dębskiej. Obie artystki są rodowitymi Łowiczankami. Agnieszka Kopczyńska jest z zawodu prawnikiem, ale malarstwem pasjonuje się od dziecka. Maluje głównie pejzaże, fascynują ją konie, a wśród malowanych tematów pojawiają się również kwiaty, ptaki, akt. Posługuje się różnymi technikami – akwarela, akryl, olej, tusz, stosuje techniki mieszane oraz ulubiony pastel suchy na różnego rodzaju podłożach malarskich. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobyła II nagrodę w Skierniewickim Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż Ojczysty Zabytki w Krajobrazie” (2006).

Jadwiga Dębska zajmuje się rękodziełem artystycznym – tworzy unikalne i niepowtarzalne wyroby z gliny, ceramikę zarówno o charakterze użytkowym, jak i dekoracyjnym, m.in. figurki ceramiczne, zestawy naczyń stołowych. Łowicka sztuka ludowa jest jej pasją – w swoich wyrobach ceramicznych często czerpie z niej inspiracje. Miejscem gdzie tworzy, a także prowadzi warsztaty ceramiczne, jest jej Pracownia Ceramiki i Rękodzieła „DeJa”. Artystki od lat współpracują z ośrodkami kultury regionu łowickiego. Obecna wystawa w Muzeum w Łowiczu jest już czwartym wspólnym projektem.

Godz. 18.30, 19.30 Zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK/ I i II piętro.

Godz. 20.30 „Muzyczna Noc w Muzeum” – koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu. / Kaplica barokowa. Repertuar koncertu obejmuje utwory z zakresu muzyki klasycznej w opracowaniu na małą orkiestrę smyczkową, fortepian, gitarę , flet i akordeon, a także formy wokalne (chór i solo). Podczas koncertu wykonane zostaną również szlagiery muzyki rozrywkowej – musicalowej.

Godz. 22.00, 23.00 M(n)ocne opowieści. Kryminalne zagadki Łowicza. Przeniesiemy się w świat łowickiego półświatka i mrocznych tajemnic księżackiej prowincji. Poznamy mniej znaną historię regionu pełną morderstw, grabieży i bandytyzmu. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach./ I Piętro

Ponadto:

Godz. 17.30 - 20.30 "Muzealne inspiracje" - warsztaty plastyczne dla dzieci. / II Piętro.

Godz. 18.30 - 21.00 "Cięte" - warsztaty rodzinne./ II Piętro. Uczestnicy nauczą się wycinać ozdobne papierowe koronki.

Godz. 18.00 - 20.00 "Kopiujemy Chełmońskigo" - "Nowa Fala" grupa plastyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łowiczu./ I i II Piętro.

NOC MUZEÓW PRZY BASZCIE KLICKIEGO
Organizator: Zarząd Osiedla Stare Miasto w Łowiczu.

Godz. 15.00 - 24.00 Zwiedzanie baszty.

Godz. 15.00 - 20.00 Pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wstęp wolny. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, PTTK Oddział Łowicz, Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu

Sponsorzy: Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu, Agata RTV AGD Multimedia, Hurtownia, Artykułów Papierniczych i Biurowych „Papirus”.

Szczegóły na www.muzeumlowicz.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]