Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 maja 2019
Nocne zwiedzanie palcówek muzealnych, galerii i instytucji kultury, zapoczątkowane w 2003 r. w Polsce, zyskało sobie wielu zwolenników. Dowodem na to, są wciąż niesłabnące, liczne wizyty osób, chcących tej wyjątkowej nocy, ubogacać się kulturalnie. I nic w tym dziwnego. Noc Muzeów to przecież niepowtarzalna okazja uczestniczenia w czymś wyjątkowym. Zobaczenia rzeczy, które na co dzień, nie są dostępne, czy pokazywane szerszej publiczności.
Każde muzeum, galeria czy instytucji kultury, przygotowała dla zwiedzających taki program atrakcji, by wizyta na długo pozostała w naszej pamięci.

Noc w Muzeum w Łowiczu rozpoczęła się rozstrzygnięciem konkursu „Muzealne Spotkana z Fotografią”. Następnie odbył się wernisaż wystawy malarstwa artystki, łowiczanki Aldony Zając pt. „Podróż”. Ekspozycję, która będzie prezentowana przez miesiąc, tworzy zbiór 30 obrazów powstałych w ostatnich czterech latach twórczości artystki. W czasie Nocy Muzeów można było również wziąć udział w grze muzealnej „Historyczny miszmasz”, warsztatach plastycznych „Księżacka Primabalerina” oraz wysłuchać koncertu „Od klasyki do szwedzkiej muzyki ludowej” w wykonaniu „Choir of Joy” ze Szwecji.

W siedzibie Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Łowiczu udostępniona została wystawa pt. „Łowiczanie w walce o niepodległość”, przygotowana ze zbiorów Archiwum i Muzeum w Łowiczu.

W Muzeum w Nieborowie i Arkadii przygotowało specjalne, cyklicznie pokazy mody historycznej pt. „W pętach gorsetów”. Kilkanaście modelek prezentowało rekonstrukcje sukien z XIX wieku. Pokaz był opatrzony komentarzem autorki kostiumów i historyka mody dr Marii Molendy. Pomiędzy pokazami obejrzeć można było również animowany film dokumentalny pt. „W pętach gorsetów” w reż. Barbary Szewczyk.

Zarówno Muzeum w Łowiczu (mieszczącym się w dawnym Gmachu Księzy Misjonarzy) i w Muzeum w Nieborowie (mieszczącym się w Pałacu Radziwiłłów) tej nocy można było zwiedzać bezpłatnie z przewodnikami PTTK Oddział w Łowiczu. W Nieborowie poza pałacem i manufakturą Majoliki udostępniona była również oranżeria.

Swoje zbiory zainteresowanym udostępnił również Wojciech Bury, właściciel Muzeum Motoryzacyjnego w Nieborowie, który oprowadzał zainteresowane osoby po swoim muzeum. Chętnych do przypomnienia sobie, co kiedyś jeździło po naszych drogach, nie brakowało.

Kolejna taka noc, za rok. Warto czekać!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]