Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Archeologia miasta
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 grudnia 2010
Na stronie internetowej gazety Rzeczpospolitej Polskiej - www.rp.pl, w dziale Nauka i podrozdziale Cywilizacja, zamieszczony został bardzo ciekawy artykuł dotyczący przeszłości Łowicza i ziemi łowickiej.
Mówi on m.in. o tym, że podczas wykopalisk prowadzonych przez prof. Lucynę Domańską z Uniwersytetu Łódzkiego, poprzedzających budowę autostrady A2. w miejscowości Polesie, wśród zabytków z początków epoki brązu, archeolodzy zidentyfikowali narzędzia krzemienne z epoki lodowcowej, pozostawione przez neandertalczyków.

Jest to o tyle zaskakujące odkrycie, że dotychczas stanowiska neandertalskie, znane z Polski, odkrywano tylko w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i na Śląsku.

Jak mówi autor artykułu Krzysztof Kowalewski, „tego odkrycia można było się spodziewać, z racji tego, że już w latach 60., w miejscowości Skaratki, także koło Łowicza, odkryto pozostałości mamuta, które wyglądały tak, jakby zwierzę zostało poćwiartowane. Nie znaleziono jednak przy nim narzędzi.

To kolejny dowód na to, że miasto ma głębokie korzenie przeszłosci i miało swój początek jako osada łowców, od której przeznaczenia, zaczerpnięto później jego nazwę Łowicz.

Zainteresowanych tematem odsyłamy na stronę artykułu:
http://www.rp.pl/artykul/337622.htmldesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]