Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 sierpnia 2016
W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego 2 w Skierniewicach, została otwarta wystawa prezentująca zbiory łowickich kolekcjonerów. Na wystawie pt. „ Nieznane kolekcje”, swoje zbiory zaprezentowało 12 osób dla których kolekcjonerstwo jest prawdziwą, życiową pasją.
Wśród osób chętnie dzielących się swoimi zainteresowaniami byli: Agnieszka i Andrzej Chmielewscy , Jacek Rutkowski, Edward Noniewicz, Edward Miziołek, ks. Stanisław Majkut, Henryk Pięta, Waldemar Furmanek, Sławomir Kukieła, Artur i Jerzy Bazakowie, Zdzisław Kryściak, Wiesław Czuryniak i Renata Pietrzak.

Na ekspozycji zobaczymy wiele ciekawych przedmiotów min. szwedzkie kule armatnie, unikalne pocztówki Łowicza i Żelechowa, zbiory związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, kolekcje strzemion i fragmentów uprzęży, skamielin, monet, a także obrazków prymicyjnych.

Swoje zbiory zaprezentowało także łowickie Muzeum Guzików. W gablocie pojawiły się co prawda zaledwie trzy przedmioty, ale za to ogromnej wartości. Były nimi guziki należące do papieża Świętego Jana Pawła II, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Dziś dwa guziki noszą znamiona relikwii II stopnia.

Na wystawie znalazły się także akcenty związane z 800-leciem miasta Łowicza. Były nimi czasopisma z artykułami o Łowiczu (w sumie ponad 15 pism ogólnopolskich, które pisały o jubileuszu miasta) oraz kilka medali jubileuszowych z 850-lecia miasta, pochodzące z kolekcji Zdzisława Krysiaka, przewodnika PTTK. Organizatorzy wystawy w ten sposób chcieli nawiązać do trwającego Jubileuszu 880-lecia Łowicza.

Wystawę w RATP można zwiedzać do końca września 2016 r. Warto ją zobaczyć! Polecamy!

Kolekcje prezentowane na wystawie:
  • Agnieszka i Andrzej Chmielewscy (zbiory związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz unikatowa kolekcja pocztówek ukazujących Łowicz, Żelechów i ogrody świata.
  • Jacek Rutkowski (kolekcja unikatowych guzików),
  • Edward Noniewicz, (kolekcja unikalnych skamielin)
  • Edward Miziołek (kolekcja unikatowych pocztówek związanych z Łowiczem)
  • ks. Stanisław Majkut, (zbiór unikatowych obrazków prymicyjnych i innych)
  • Henryk Pięta (kolekcja unikatowych pocztówek związanych z Łowiczem)
  • Waldemar Furmanek (kolekcja kul armatnich)
  • Sławomir Kukieła, (kolekcja unikatowych monet m.in. talarów.)
  • Artur i Jerzy Bazakowie (kolekcja kart pocztowych i przedmiotów historycznych)
  • Zdzisław Kryściak (kolekcja pism ogólnopolskich, które pisały o jubileuszu miasta oraz kilka medali jubileuszowych z 850-lecia miasta.
  • Wiesław Czuryniak (kolekcja unikalnych strzemion i uprzęży końskich)
  • Renata Pietrzak (kolekcja figurek przedstawiających kaczki – ponad 200 przedmiotów w zbiorze).
Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości mieści się w zabytkowym budynku Willi Kozłowskich. Budynek został dostosowany do użytku przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 -2013. Dzięki czemu powstało Centrum Warsztatowe z szerokim wachlarzem pracowni: pracownią plastyczną, pracownią rękodzieła artystycznego i pracownią grafiki komputerowej.

Akademia to także miejsce organizacji warsztatów i spotkań propagujących twórczość regionalną, rękodzieło i sztukę ludową oraz tzw. „ginące” zawody. Głównym celem działań RATP jest kształtowanie rozwoju kulturalnej tożsamości regionalnej wraz z promowaniem regionalnego dziedzictwa kulturowego w regionie skierniewickim, łowickim i rawskim. W Willi Kozłowskich znajduje się również Punkt Informacji Kulturalnej, w którym są gromadzone informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych z regionu.

Punkt wyposażony jest w Infokiosk i świetlną tablicę LED, za pośrednictwem których publikowane są aktualności kulturalne. Ponadto w RATP skorzystać można z Biblioteki Regionaliów, w skład której wchodzą lokalne publikacje. Gromadzone i opracowane informacje biograficzne o twórcach z regionu dostępne są na miejscu jak również w formie elektronicznej. Poza tym w Akademii powstało Centrum Sztuk Wizualnych z trzema regionalnymi galeriami sztuki, oraz zapleczem technicznym pozwalającym na organizację kameralnych koncertów plenerowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]