Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 listopada 2018
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w koncercie Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, promującego publikację i płytę CD, zawierającą pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe w XIX – pocz. XXI w. śpiewane w gwarze. Oba wydawnictwa powstały w ramach realizowanego projektu pn. „Niematerialne dziedzictwo - pieśni patriotyczne po łowicku”, którego celem jest popularyzacja dziedzictwa regionu łowickiego w zakresie gwary Łowickiej.
Koncert odbędzie się, 18 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w Sali Barokowej łowickiego muzeum. Wstęp wolny.

Wydanie płyty wraz z publikacją oraz organizacja wydarzenia finałowego wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska.

Warto przypomnieć, że Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” z Łowicza propaguje gwarę łowicką w formie śpiewanej i mówionej (odtwarza sceny dotyczące dawnych zwyczajów i obrzędów z regionu łowickiego). Podstawą repertuaru są najstarsze, zapomniane pieśni i opowieści zebrane z terenu zamieszkanego przez Księżaków. Zespół składa się w dużej mierze z twórców ludowych i śpiewaków, którzy występowali w l. 70. i 80. XX w. w innych zespołach ludowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]