Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 kwietnia 2017
27 metrów miała najwyższa, tegoroczna palma wielkanocna, bioraca udział w konkursie palem, jaki został zorganizowany w Niedzielę Palmową w ramach obchodów Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Łowiczu. Palmę przygotowali wierni z parafii p.w. Świętego Mikołaja w Słupi w powiecie skierniewickim. Jednak nie ona zdobyła pierwsze miejsce. Laur zwycięstwa przyznany został palmie wykonanej przez wiernych parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z Rawy Mazowieckiej.
W tym roku nie wielkość była najważniejsza, a duchowe przesłanie. Palma z Rawy Mazowieckiej spełniała to założenie. Ozdobiona była nie tylko kwiatami czy wstążkami, ale również tekstami z Ewangelii. Jury konkursu doceniło również palmy, które nawiązywały swoim wyglądem do trwającej peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po terenie diecezji łowickiej.

Drugie miejsce zajęła 17 metrowa palma wykonana przez uczniów z Gimnazjum im. Janusz Korczaka w Popowie, a trzecie palma wykonana wspólnymi siłami przez trzypokoleniową rodzinę Kołodziejczaków z Łowicza i Sochaczewa. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali z rąk ordynariusza Diecezji Łowickiej Ks. Bp Andrzeja Franciszka Dziuby pamiątkowe puchary, a pozostali drobne upominki.

Zanim rozstrzygnięto konkurs, wszyscy wzięli udział w uroczystości Niedzieli Palmowej i Diecezjalnym Dniu Młodzieży. W czasie spotkania na Starym Rynku, w Łowiczu, które miało miejsce 9 kwietnia 2017 r. młodzież z całej diecezji śpiewała, tańczyła oraz ewangelizowała przechodniów.

Tuż przed Mszą Świętą biskup wręczył członkom wspólnoty neokatechumenalnej, działającej przy katedrze, liście palm przywiezione z Włoch, na znak zakończenia przygotowań do złożenia świadectwa wiary i zwycięstwa Chrystusa w ich osobistym życiu. W czasie mszy świętej wierni mogli przeżyć misterium męki pańskiej przygotowane przez bp Józefa Zawitkowskiego, a odegrane m.in. przez kleryków z łowickiego seminarium.

Foto: Zofia Krystyna Gala



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]