W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 kwietnia 2014
12 kwietnia br. na byłym poligonie Czajki k. Łowicza odbył się III Wiosenny Wielobój Łowickich Służb Mundurowych. Impreza ma charakter cykliczny i biorą w niej udział funkcjonariusze trzech formacji mundurowych z Łowicza: Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji.
Zawody zorganizowane zostały przez por. Ernesta Polita z Zakładu Karnego w Łowiczu, pod patronatem Dyrektora ZK płk. Roberta Rusieckiego. Na starcie zawodów stanęło ponad dwudziestu zawodników, wśród nich Mistrz Olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka.

W ramach zawodów zawodnicy pokonywali dwa okrążenia po ok. 1,1 km i wykonywali konkurencje techniczne. Zawodnicy startowali parami ustalonymi w wyniku losowania. Po przebiegnięciu ok. 200 m. musieli oddać pięć strzałów z karabinka pneumatycznego, po kolejnych 300 m. biegu wspinali się po linie na wysokość 5 m., a następnie 300 m. dalej wykonywali dwa rzuty granatem ćwiczebnym. Po przekroczeniu linii startu/mety czekało na już podmęczonych biegiem zawodników drugie strzelanie. A później już tylko przebiegnięcie drugiego okrążenia.

W zawodach w kategorii Open zwyciężył Łukasz Wróblewski (SW) przed Piotrem Klimkiewiczem (PSP) i Grzegorzem Czajką (SW). Zbigniew Bródka uplasował się na czwartym miejscu, choć w biegu był bezkonkurencyjny, to jednak zadecydowały punkty za strzały oddane na strzelnicy.

W kategorii drużynowej zwyciężył Zakład Karny przed Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej i Komendą Powiatową Policji. Odbyły się też zawody w kategorii VIP, w której w strzelaniu z karabinka rywalizowali komendanci i dyrektorzy formacji mundurowych. Zwyciężył ppłk Sławomir Witkowski (SW), przed bryg. Jackiem Szeligowskim (PSP) ex aequo z płk Robertem Rusieckim (SW), na trzecim miejscu uplasował się podinsp. Tomasz Rubin (KPP).

• Zbigniew Muras (PSP)
W zawodach startowała też jedna kobieta Beata Cieślak i jeden zawodnik w kategorii 50+ Mirosław Kosiorek, oboje z Zakładu Karnego w Łowiczu.

Na zakończenie zawodów zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczone zostały pamiątkowe puchary. Zbigniew Bródka przekazał Ernestowi Politowi, organizującemu wielobój, pamiątkową flagę ze swoim wizerunkiem, na której podpisali się wszyscy uczestnicy zawodów. Mistrz Olimpijski Zbigniew Bródka otrzymał z rąk Dyrektora ZK płk. Rusieckiego podziękowania za dotychczasowy udział w zawodach służb mundurowych i dostarczenie wielu bezcennych wrażeń sportowych podczas igrzysk olimpijskich.

Sam mistrz żartował, że dotychczasowe zawody na Czajkach zadecydowały o tych najważniejszych trzech tysięcznych sekundy w zwycięstwie nad Holendrem w Soczi. Później był czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i autografy. Obowiązkiem było posiadanie autografu Zbigniewa Bródki na specjalnej okolicznościowej koszulce biegowej z wymownym hasłem „Z Soczi na Czajki 2014”. Następnego dnia grupa zawodników łowickich służb mundurowych w tych koszulkach wystartowała w biegu na 10 km. w Łodzi. O udziale zawodników z Łowicza w obu biegach informowała TVP Łódź i inne media. Poniżej linki do kilku informacji.

Wszystkim zwycięzcom i organizatorom gratulujemy.