Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 maja 2016
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński spotkał się z młodzieżą i nauczycielami, biorącymi udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+. Inauguracja polskiej edycji projektu pn. „Play be free” zainaugurowana została, 16 maja 2016 r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Grunwaldzkiej w Łowiczu.
Do Łowicza przyjechało 17 uczniów i 10 nauczycieli z Bułgarii, Włoch i Czech. Uczniowie przez najbliższy tydzień zamieszkają u swoich polskich rówieśników, a nauczyciele w hotelu „Polonia”.

Burmistrz przyjął gości w sali radzieckiej, w której zwykle odbywają się różnego rodzaju oficjalne spotkania oraz sesje Rady Miejskiej. Przybliżył historię ratusza, a także znaczenie sztandaru miasta i malowideł pokrywających ściany reprezentacyjnej sali. Na jednej z nich widnieje Herb Wielki Miasta Łowicza z łacińską dewizą Patriae Commodis Serviens. W tłumaczeniu znaczy ona: Być Ojczyźnie pożytecznym.

Podczas oficjalnego powitania, które odbyło się Zespołu Szkół przy ulicy Grunwaldzkiej w Łowiczu goście z zagranicy obejrzeli prezentację narodowego tańca polskiego, jakim jest Polonez oraz spektakl „Cyrk przyjechał” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.

Kolejnymi punktami programu było zwiedzanie szkoły oraz gra miejska , której tematem był folklor. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prac wykonanych podczas warsztatów. Podczas wizyty w Łowiczu nie zabraknie zajęć integracyjnych, konkurencji sportowych, dyskoteki oraz wycieczek.

Założeniem łowickiej edycji projektu „Erasmus+” jest zapoznanie gości z lokalnym folklorem i technikami rękodzieła ludowego. Każda z zagranicznych grup oraz ich polscy rówieśnicy pozna wybitnych artystów i malarzy z danego kraju, a także sztukę ich rzemiosła.

W projekt z ramienia Gimnazjum nr 3 zaangażowanych jest 16 uczniów i niemal cała Rada Pedagogiczna, w tym szczególnie anglista Artur Kołucki i dyrektor Wioletta Puszcz.

Foto: Jacek Rybus



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]