Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 maja 2015, 18:00
Miejsce: Galeria Browarna

Piotr Sałajczyk zagra utwory Chopina, Szymanowskiego i nigdzie dotąd nie prezentowane Juliusza Zarębskiego.

Piotr Sałajczyk – (ur. 1982, Warszawa), występujący jako solista i kameralista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie fortepianu prof. Pavla Gililova. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni.

W 2011 roku firma DUX wydała jego debiutancki album, na której znalazły się ostatnie sonaty L. van Beethovena (op. 111) i F. Schuberta (D 960). Płyta, mająca być w zamyśle swoistym credo artysty, została entuzjastyczne oceniona przez krytyków, otrzymując dwa wyróżnienia: MAESTRO - francuskiego magazynu PIANISTE oraz PIZZICATO SUPERSONIC AWARD - magazynu PIZZICATO z Luksemburga.

Pianista wiele swej uwagi poświęca muzyce XX i XXI wieku. W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą polskich i niemieckich kompozytorów. Na koncercie finałowym Warszawskiej Jesieni 2011 wykonywał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, współpracując z artystami tej miary co Urszula Kryger, Agata Zubel czy Kwartet Śląski, z którym obecnie pracuje nad płytą dla firmy Naxos z dziełami kameralnymi K. Meyera. Związany jest z orkiestrą AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej, biorąc udział w takich festiwalach jak Warszawska Jesień, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Ars Cameralis, Wratislavia Cantans, czy krakowski Festiwal Muzyki Filmowej. Regularnie towarzyszy przy fortepianie Piotrowi Pławnerowi.

Piotr Sałajczyk chętnie angażuje się w wydarzenia z pogranicza sztuk; w 2012 roku wystąpił u boku Krzysztofa Globisza w przedstawieniu słowno - muzycznym "Poezja i muzyka czasu Rewolucji", w Roku Chopinowskim wspierał zespół VOŁOSI oraz Lasoń Ensemble w projekcie "Chopin na łąkach i w salonie". Z tą ostatnią formacją nagrał w 2012 roku płytę z polskimi kwintetami fortepianowymi (wydaną przez CD Accord), która otrzymała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk.

Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe, występując jako solista z orkiestrami, (m. in Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Juventus. orkiestrą AUKSO), biorąc udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak: Bejing Modern Music Festival w Chinach, Lwowski Festiwal "Wirtuozi", Międzynarodowy Festiwal im. G.G.Gorczyckiego, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji, Primus inter Pares w Lublinie, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige w Szwajcarii.

Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu festiwali oraz konkursów (NIFC Warszawa, Szafarnia, Radziejowice, Słupsk, Val Tidone), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Od kilku sezonów bierze udział w prestiżowych kursach mistrzowskich Sommerakademie w Salzburgu jako oficjalny pianista.

Źródło www.salajczyk.com


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]