Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
28 stycznia 2019
Przed bramą ratusza miejskiego w Łowiczu, wmurowana została Kapsuła Czasu. Znalazło się w niej ponad 100 różnych przedmiotów pozostawionych przez współczesnych mieszkańców, przyszłym pokoleniom Łowicza. Wśród nich fotografie, listy do bliskich w przyszłości, numizmaty oraz różnego typu publikacje. Zgodnie ze zwyczajem do wnętrza kapsuły włożono również woreczki zbóż. Kapsuła Czasu ma zostać otwarta za 100 lat, a więc w czasie, gdy Łowiczanie będą świętować 200-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jak będzie wyglądał wtedy Łowicz?
Wmurowanie Kapsuły Czasu oficjalnie zakończyło łowickie obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jej umieszczenia dokonali burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa w obecności licznie przybyłych Łowiczan oraz gości. Obecni byli m.in. biskup pomocniczy Wojciech Osial, wiceburmistrz Bogusław Bończak, radni miejscy i młodzieżowej rady miejskiej, przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń działających w mieście oraz mieszkańcy. Miejsce umieszczenia Kapsuły Czasu oznaczone zostało specjalną, ozdobną pokrywą, zaprojektowana przez łowickiego grafika Jacka Rutkowskiego.

Wmurowanie Kapsuły Czasu, 25 stycznia 2019 r. nie było jedynym wydarzeniem zorganizowanym na zakończenie łowickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Druga część uroczystości odbyła się w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury. W czasie spotkania burmistrz podziękował wszystkim przedstawicielom instytucji i stowarzyszeń za zaangażowanie się w obchody, wręczając mim okolicznościowe dyplomy gratulacyjne.

W czasie uroczystości można było wysłuchać wykładu heraldyka Krzysztofa J. Guzka, o godle RP na przełomie XX i XXI wieku oraz obejrzeć występy muzyczne uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu. Podczas podsumowania obchodów wręczono również nagrody dla uczestników konkursu historycznego „Od odzyskania Niepodległości do teraźniejszości” .



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]