Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 października 2015
Przewodnicy łowickiego oddziału PTTK, wzięli udział w szkoleniu po Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, zorganizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Głównym celem szkolenia, było zapoznanie przewodników oprowadzających po Żelazowej Woli, z nową ekspozycją mieszczącą się w oficynie dworskiej, a także przedstawienie potwierdzonych badaniami faktów związanych z jej mieszkańcami.
W wielu publikacjach dotyczących Żelazowej Woli przedstawiane są nieprawdziwe informacje. Przykładem jest samo miejsce urodzenia Fryderyka Chopina – przez wielu nazywanych „dworkiem”. Wiele osób może pomyśleć, że kompozytor urodził się właśnie we dworku umiejscowionym w okazałym parku, , gdy faktycznie budynek pełnił j funkcje oficyny większego założenia dworskiego. Według potwierdzonych badań wiadomo jest, że w jego skład wchodził m.in. nieistniejący już dzisiaj dwór Skarbków, który stał równolegle do oficyny.

W ciągu lat zmieniało się wnętrze oficyny jak również jego wyposażenie. To co dziś oglądamy to tylko kolejna ekspozycja muzealna. W sumie trzecia. 1 maja 2015 r. została udostępniona bowiem nowa, zastępująca kontrowersyjne rozwiązanie z 2010 r. przygotowane z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina i prezentowane do jesieni 2014 roku.

Nowa ekspozycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych grup odbiorców – od zwiedzających nastawionych emocjonalnie do tych o zacięciu poznawczym i krytycznym. Zasadniczym elementem ekspozycji są rekonstrukcje wnętrz z epoki wypełnione sprzętami historycznymi, oryginalne pamiątki po Skarbkach i Chopinach pierwszy raz tak licznie prezentowane we wnętrzach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

Szkolenie odbyło się w poniedziałek 28 października 2015 r. i podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej przewodnicy wysłuchali wykładu na temat historii Żelazowej Woli oraz zapoznali się z prezentacją multimedialną przedstawiającą najnowszą ekspozycję. Część praktyczna polegała na zapoznaniu się ze zmianami w parku i we wnętrzu oficyny.

Ostatnim etapem szkolenia był test sprawdzający zdobytą wiedzę. Poprawne rozwiązanie testu skutkowało otrzymaniem certyfikatu uprawniającego przewodnika do bezpłatnego wstępu do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Od 1 października 2015 roku, przewodnicy bez certyfikatów wydawanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, nie będą mogli wejść na teren Domu i Parku w Żelazowej Woli bez uiszczenia opłaty wstępu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]