Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 października 2019
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wzięli udział w ósmej edycji rekonstrukcji historycznej bitwy pod Ołtarzewem oraz siódmej inscenizacji wydarzeń z września 1939 roku w Dobrzelinie koło Żychlina.
Inscenizacja Bitwy pod Ołtarzewem odbyła się 28 września 2019 r, na terenie Centrum Widowiskowo-Sportowego Gminy Ożarów Mazowiecki. - Bitwa Ołtarzewska była próbą odtworzenia działań wrześniowych w gminie Ożarów. Gmina ta we wrześniu 1939 r. była rejonem kilkudniowych, zażartych walk Wojska Polskiego z Wojskami Niemieckimi.

Zginęło wówczas ok. 1000 żołnierzy. Bitwa stała się elementem walk obronnych w okresie wycofywania się na linię obrony na Wiśle i próbie przebicia się do Warszawy, a następnie dotarcia do twierdzy w Modlin – pisze Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia.

W inscenizacji wzięło udział pięciu „Dziesiątaków”, którzy wcielili się w rolę strzelców, a organizatorami wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Patria.

Następnego dnia sześcioosobowa grupa „dziesiątaków” wzięła udział w inscenizacji wydarzeń z września 1939 roku w Dobrzelinie. Tam wcielili się w żołnierzy szpitala polowego. Rekonstruktorzy ukazali funkcjonowanie szpitala polowego, pracę lekarzy i pielęgniarek oraz przybyłych później sióstr elżbietanek. W inscenizacji wzięły udział również dzieci: dziewczynki, które wcieliły się w role sanitariuszek pomagających rannym oraz harcerzy, którzy przynieśli materiały na opatrunki oraz jedzenie.

- Na zaaranżowanym polu walki można było na własne oczy zobaczyć jak walczył żołnierz polski we wrześniu 1939 roku u bram stolicy Warszawy. Poza piechotą na polu bitwy znalazły się repliki pojazdów m.in.:  niemiecki czołg lekki PzKpfw 38, czy pojazd kołowy Kfz.13 Adler. Dodatkowych wrażeń dostarczała publiczności pirotechnika prezentowana podczas walki oraz  przedwojenna muzyka. – pisze Marciniak. Organizatorem inscenizacji była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Patria.

Po widowisku członkowie stowarzyszenia oddali hołd poległym i pochowanym na pobliskim cmentarzu wojennym.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]