Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 maja 2019
Kinga Sęk i Rafała Ziarnik zostali wybrani reprezentacyjną parą łowicką w konkursie „Księżanka i Księżak Roku 2019”. Uroczysta gala wyborów, najpiękniejszej pary Łowicza i Ziemi Łowickiej, odbyła się w sobotę, 11 maja 2019 r. w Łowickim Ośrodku Kultury.
W szóstej edycji konkursu wzięło udział 8 osób. Pięć dziewcząt: Elżbieta Podwójci, Katarzyna Antosik, Kinga Sęk, Joanna Stańczyk, Karolina Płuska oraz trzech chłopców: Kamil Stańczyk, Krzysztof Gałaj, Rafał Ziarnik. Wszyscy oceniani byli przez Komisję, której przewodniczył burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

Gośćmi honorowymi gali byli Anna Czubik z Klewkowa i Przemysław Kaczor z Błędowa - Księżanka i Księżak Roku 2018, którzy jako para ustępująca, pełniła honory przekazania Tytułu i „korony” -wianka, nowo wybranej Księżance i Księżakowi Roku. W gali wzięli udział również pary wybrane we wcześniejszych edycjach oraz licznie przybyła publiczność.

Zanim jednak zdecydowano o wyborze, obejrzano prezentacje przygotowane przez uczestników konkursu. Pierwszą była autopromocja, polegająca na przedstawieniu własnej osoby. Wszyscy uczestnicy konkursu ubrani byli w jednakowe koszulki promocyjne Łowicza. Podczas tej prezentacji oceniano otwartość i kreatywność wypowiedzi osób. Był to również czas na prezentację swoich talentów wokalnych i recytatorskich.

Następnie kandydatki i kandydaci zaprezentowali się w strojach wieczorowych, specjalnie zaprojektowane na te okazję przez zasiadającą w komisji konkursowej projektantkę Elę Piorun. Prowadzi ona atelier w Warszawie, a jedną z jej klientek jest Pierwsza Dama RP Agata Duda. Wszystkie kreacje wykładały fantastycznie! Ela Piorun ufundowała również nagrody specjalne dla Księżanki i Księżaka. Panowie zaś w tym wejściu zaprezentowali się w garniturach sponsora.

Kolejna prezentacją były stroje inspirowane łowickim folklorem ludowym. Te musiały być już wykonane samodzielnie przez uczestników konkursu. Stroje, podobnie jak w roku ubiegłym, były niezwykle ciekawe i przemyślane. Dominowały kolorowe barwy i łowickie wzornictwo klasyczne oraz młodzieżowe. Ostatnim punktem rywalizacji była prezentacja uczestników w tradycyjnych strojach ludowych tzw. wełniakach.

Łowicką Parą Roku 2019 zostali wybrani Kinga Sęk i Rafała Ziarnik. Księżak i Księżanka przez rok pełnić będą honory reprezentacyjnej pary łowickiej promującej Łowicz i Ziemie Łowicką. Zwycięzcy obdarowani zostali tytułem, szarfami, kwiatami oraz nagrodami ufundowanymi przez partnerów konkursu. Główną nagrodą był komplet łowickiego stroju ludowego wart kilkanaście tys. zł. ufundowany przez Miasto Łowicz.

I wice Księżanką została Katarzyna Antosik, II - Elżbieta Podwójci. Księżanką Publiczności została Katarzyna Antosik.   I wice Księżakiem został Krzysztof Gałaj, II - Kamil Stańczyk. Księżakiem Publiczności został Rafał Ziarnik.

Tegoroczną galę wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2019 uświetniły niezwykle energetyczny występ kapeli góralskiej „Ciupaga”. Galę prowadziła znana twórczyni ludowa Anna Staniszewska. Kolejny konkurs za rok. Już dziś, zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2019 dziękujemy za udział w konkursie. Gratulacje składamy wszystkim zwycięskim parom.

Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce partnerów konkursu.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]