Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 maja 2019
Kinga Sęk i Rafała Ziarnik zostali wybrani reprezentacyjną parą łowicką w konkursie „Księżanka i Księżak Roku 2019”. Uroczysta gala wyborów, najpiękniejszej pary Łowicza i Ziemi Łowickiej, odbyła się w sobotę, 11 maja 2019 r. w Łowickim Ośrodku Kultury.
W szóstej edycji konkursu wzięło udział 8 osób. Pięć dziewcząt: Elżbieta Podwójci, Katarzyna Antosik, Kinga Sęk, Joanna Stańczyk, Karolina Płuska oraz trzech chłopców: Kamil Stańczyk, Krzysztof Gałaj, Rafał Ziarnik. Wszyscy oceniani byli przez Komisję, której przewodniczył burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

Gośćmi honorowymi gali byli Anna Czubik z Klewkowa i Przemysław Kaczor z Błędowa - Księżanka i Księżak Roku 2018, którzy jako para ustępująca, pełniła honory przekazania Tytułu i „korony” -wianka, nowo wybranej Księżance i Księżakowi Roku. W gali wzięli udział również pary wybrane we wcześniejszych edycjach oraz licznie przybyła publiczność.

Zanim jednak zdecydowano o wyborze, obejrzano prezentacje przygotowane przez uczestników konkursu. Pierwszą była autopromocja, polegająca na przedstawieniu własnej osoby. Wszyscy uczestnicy konkursu ubrani byli w jednakowe koszulki promocyjne Łowicza. Podczas tej prezentacji oceniano otwartość i kreatywność wypowiedzi osób. Był to również czas na prezentację swoich talentów wokalnych i recytatorskich.

Następnie kandydatki i kandydaci zaprezentowali się w strojach wieczorowych, specjalnie zaprojektowane na te okazję przez zasiadającą w komisji konkursowej projektantkę Elę Piorun. Prowadzi ona atelier w Warszawie, a jedną z jej klientek jest Pierwsza Dama RP Agata Duda. Wszystkie kreacje wykładały fantastycznie! Ela Piorun ufundowała również nagrody specjalne dla Księżanki i Księżaka. Panowie zaś w tym wejściu zaprezentowali się w garniturach sponsora.

Kolejna prezentacją były stroje inspirowane łowickim folklorem ludowym. Te musiały być już wykonane samodzielnie przez uczestników konkursu. Stroje, podobnie jak w roku ubiegłym, były niezwykle ciekawe i przemyślane. Dominowały kolorowe barwy i łowickie wzornictwo klasyczne oraz młodzieżowe. Ostatnim punktem rywalizacji była prezentacja uczestników w tradycyjnych strojach ludowych tzw. wełniakach.

Łowicką Parą Roku 2019 zostali wybrani Kinga Sęk i Rafała Ziarnik. Księżak i Księżanka przez rok pełnić będą honory reprezentacyjnej pary łowickiej promującej Łowicz i Ziemie Łowicką. Zwycięzcy obdarowani zostali tytułem, szarfami, kwiatami oraz nagrodami ufundowanymi przez partnerów konkursu. Główną nagrodą był komplet łowickiego stroju ludowego wart kilkanaście tys. zł. ufundowany przez Miasto Łowicz.

I wice Księżanką została Katarzyna Antosik, II - Elżbieta Podwójci. Księżanką Publiczności została Katarzyna Antosik.   I wice Księżakiem został Krzysztof Gałaj, II - Kamil Stańczyk. Księżakiem Publiczności został Rafał Ziarnik.

Tegoroczną galę wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2019 uświetniły niezwykle energetyczny występ kapeli góralskiej „Ciupaga”. Galę prowadziła znana twórczyni ludowa Anna Staniszewska. Kolejny konkurs za rok. Już dziś, zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2019 dziękujemy za udział w konkursie. Gratulacje składamy wszystkim zwycięskim parom.

Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce partnerów konkursu.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]