Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 grudnia 2021, 17:00


Łowicki Ośrodek Kultury jest organizatorem koncertu Łowickiej Orkiestry Kameralnej z okazji jej 20-lecia powstania. Koncert odbędzie się w niedzielę 12 grudnia br. o godz.17.00 w sali barokowej Muzeum, ale ze względów sanitarnych udział w nim weźmie tylko 40 widzów (bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie ŁOK do piątku 10 grudnia). Organizatorzy zarejestrują występ i zostanie on wyemitowany na kanale youtube. Orkiestra zaprezentuje przekrojowy materiał składający się z najpiękniejszych kompozycji muzyki kalasycznej i filmowej min.: Polonez z filmu „Pan Tadeusz” – W.Kilar, Czaedasz – V. Monti, Krakowiak – T. Kiesewetter, El choclo – Á. Villoldo, Jalousie – J. Gade, New York – J. Kander, Por una cabeza – C. Gardel, Divertimento – M. Radziwiłł, Walc z filmu „Trędowata” – W.Kilar, Pieśń wieczorna – St. Moniuszko.

Początki …..
Łowicka Orkiestra Kameralna powstała w sierpniu 2001 r. Założycielem jej był Eugeniusz Strycharski, prezes Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. M. Zieleńskiego. Ideą powstania orkiestry była chęć wspólnego muzykowania ale przede wszystkim inne spojrzenie na kulturę muzyczną naszego miasta. „ …Trzeba być dumnym z bogactwa folkloru Ziemi Łowickiej, ale na XXI wiek to o wiele za mało. Społeczeństwo oczekuje czegoś więcej, innych rozrywek muzycznych, rodzimych, tworzonych właśnie w naszym mieście” – mówił Eugeniusz Strycharski. Mimo, że Łowicz nie jest bogaty pod względem ludzi grających profesjonalnie na instrumentach muzycznych – udało się zawiązać Orkiestrę, która przez dwie dekady funkcjonuje w regionie.

Pierwsze próby Orkiestra miała w Łowickim Ośrodku Kultury przy ul. Pijarskiej, jednak ze względu na lepsze warunki do grania i przechowywania instrumentów, przeniosła się do siedziby Łowickiego Towarzystwa Muzycznego przy ul. Mickiewicza. Od samego początku orkiestra działała pod patronatem Łowickiego Ośrodka Kultury.

Pierwszy koncert odbył się 9 listopada 2001 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Łowiczu z okazji rocznicy Święta Niepodległości. Orkiestra wystąpiła w następującym składzie: Eugeniusz Strycharski- klarnet, Joanna Kruczyk – skrzypce, Anna Ignaczak – skrzypce, Adam Wojciechowski – skrzypce, Małgorzata Kubisiak – flet poprzeczny, Włodzimierz Sieczkowski – fortepian, Bohdan Fudała – kontrabas, Radosław Antosik – violonczela. Ten pierwszy koncert, choć w okolicznościowym repertuarze, utwierdził w przekonaniu, że zawiązanie Orkiestry o takim profilu jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Owacje na stojąco to chwila wzruszeń dla muzyków, którzy zaledwie po kilku próbach i małym składzie instrumentalnym zabrzmiała poprawnie. Inauguracyjny występ obejrzeli zaproszeni goście m.in. przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz biskup Alojzy Orszulik oraz licznie zgromadzona publiczność.

www.lok.art.pl/lowicka-orkiestra-kameralna/

Źródło: ŁOK



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]