Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 lipca 2017
21 lipca 2017 r. pożegnaliśmy Adama Głuszka, wybitnego rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Dąbrowic (pow. skierniewicki), nieodżałowanego, aktywnego działacza Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Przez wiele lat współpracującego również z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Adaś, zapisał się w pamięci wielu osób, jako niezwykle miły, przyjacielski i sympatyczny człowiek. Będzie nam go bardzo brakowało. Zmarł 18 lipca2017 r. w wieku 71 lat. Msza Święta pogrzebowa odbyła się w kościele p.w. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Makowie.

Adam Głuszek urodził się w 1946 roku we wsi Dąbrowice w powiecie skierniewickim. Był artystą o wielu zainteresowaniach, ale przede wszystkim rzeźbił i malował. W swojej twórczości odwoływał się do bogactwa tradycyjnej polskiej sztuki ludowej i czerpał z niej inspirację do własnej kreacji artystycznej. Rzeźbić zaczął już w dzieciństwie. Swoje pierwsze dzieła, niewielkie figurki, lepił z gliny, następnie zaczął wykonywać rzeźby w korze, głównie ptaszki. W okresie uczęszczania do szkoły zaniechał wykonywania rzeźb. Powrócił do tego zajęcia dopiero w 1973 roku i od tego czasu tworzył nieprzerwanie.

Pierwszy sukces odniósł w 1983 roku, zdobywając nagrodę w konkursie „Współczesna łowicka sztuka ludowa”. Zaprezentowane na wystawie pokonkursowej rzeźby ptaków zyskały uznanie zagranicznych kolekcjonerów, którzy stali się głównymi nabywcami prac artysty. Rzeźby Adama Głuszka obejmują różnorodną tematykę. Są wśród nich dzieła sakralne - wizerunki świętych, Matki Boskiej (przedstawianej często w stroju łowickim), aniołów, szopki oraz rzeźby przedstawiające mieszkańców i życie dawnej wsi. Figury wykonane były najczęściej z jednego kawałka drewna lipowego i utrzymane w zwartej, statycznej bryle.

Był artystą docenionym. W ciągu ostatnich kilkunastu lat twórca brał udział w wielu wystawach, konkursach i festiwalach. Jego twórczość wielokrotnie nagradzano, otrzymał min.: II nagrodę w konkursie „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej” (Radom 1990), I nagrodę w konkursie „Ginące Zawody” (Żyrardów1996), wyróżnienie na Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej „Tradycje 2000” (Uniejów), II nagrodę w konkursie „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim” (2002). Adam Głuszek był również aktywnym działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- O Adamie mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Był jak starszy brat, starszy kolega, który inspirował i motywował mnie w działaniach, pomagał w podejmowaniu decyzji, dopingował, podpowiadał, ale i konstruktywnie krytykował. Jego odejście to wielka strata – przyznała Anna Staniszewska, prezes Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Łowiczu.

Źródło biograficzne: nagrodakolberg.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]