Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 lipca 2019
W Muzeum w Łowiczu, 2 lipca 2019 r, odbyła się sesja muzealnicza pt. „Twórcy - sztuka - kolekcje. Tradycje i współczesność wycinankarstwa na obszarze województwa łódzkiego”. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz wiedzy specjalistycznej, dotyczącej kolekcji wycinanek znajdujących się w zbiorach muzeów regionalnych województwa łódzkiego. W czasie spotkania omówiono również aspekty funkcjonowania wycinanki w tradycyjnej kulturze regionów oraz współczesną kondycję i perspektywy rozwoju tej dziedziny sztuki ludowej.
Eksperci z muzeów i instytucji wspierających przedstawili referaty, które pod koniec 2019 roku zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym oraz na stronie internetowej Muzeum w Łowiczu.

Partnerami projektu jest Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz muzea: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum Regionalne w Opocznie, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Tematy referatów wygłoszonych na sesji muzealniczej:
  • Wycinanki łowickie - lokalnie, regionalnie, globalnie. mgr Magdalena Bartosiewicz, Muzeum w Łowiczu.
  • Piękno nożycami cięte. Brzezińska wycinanka ludowa. mgr Anna Kwaśkiewicz, Muzeum Regionalne w Brzezinach.
  • Kolorowe piękno wycięte z papieru. Opoczyńskie kwadraty i rózgi. mgr Adam Grabowski, Muzeum Regionalne w Opocznie.
  • Wycinanka piotrkowska w zbiorach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Ewa Sęderecka, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
  • Wycinanka w zbiorach Muzeum Regionalnego im. St. Sankowskiego w Radomsku. mgr Barbara Sitek, Muzeum Regionalne im. St. Sankowskiego w Radomsku.
  • Wycinanka rawska. mgr Marzena Grzyb, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej.
  • Wycinanka ludowa w zbiorach sieradzkiego muzeum. mgr Paweł Kieroń, Muzeum Okręgowe w Sieradzu.
  • Wycinankarstwo na obszarze działania Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. mgr Michał Pająk, opiekun merytoryczny Oddziału Piotrkowskiego STL.
  • Twórcy plastyki papierowej na Ziemi Wieluńskiej. mgr Tomasz Spychała, Muzeum Ziemi Wieluńskiej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]