Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 maja 2024
Na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu, 11 maja 2024 r. rozegrany został I Gambit Łowicki. W zawodach wzięło udział 152 szachistów, którzy rywalizowali w dwóch grupach.
W grupie Open zwyciężył IM Mirosław Lewicki z LKSz GCKiP Czarna, drugie miejsce zajął Dawid Dobosiewicz z MTSz Mińsk Mazowiecki, a na najniższym stopniu podium stanął GM Mirosław Grabarczyk z KSz Hetman Płock.

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem naszego klubu był Dominik Fudała, który zajął 7 miejsce wśród 89 zawodników rywalizujących w tej grupie. Nagrodzeni zostali również najlepsi zawodnicy w kategorii Kobiet, Juniorów, Juniorów do lat 14 i Młodzików.

Grupa OPEN:

W grupie Młodych Talentów, w której rywalizowało 63 zawodników, wśród chłopców zwyciężył Jan Moskwa z UKS Pałac Nieborów. Kolejne miejsca na podium zajęli nasi reprezentanci, Filip Kędzia i Natan Lus. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Dąbrowska z Pijarski KS. Pozostałe miejsca na podium zajęły zawodniczki UKS Jedynka Łowicz - Natalia Kosmala i Pola Ciszewska.

Grupa Młodych Talentów:

Oprócz emocji sportowych, na uczestników turnieju czekało wiele dodatkowych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z GM Marcelem Kanarkiem. Arcymistrz rozegrał partię "na ślepo" z jednym z naszych zdolnych juniorów Natanem Lusem, którego pokonał w 50 ruchach, nie widząc szachownicy, a następnie rozegrał partię symultaniczną z 20 zawodnikami jednocześnie.

Wśród najmłodszych, dużym zainteresowaniem cieszyły się „dmuchańce” i „piłkarzyki”. Zawodnicy chętnie zaglądali również do strefy bufetowej, gdzie oprócz żurku, popcornu i waty cukrowej, można było skosztować pysznej kawy i wypieków mam naszych zawodników.

W organizacje wydarzenia zaangażowała się cała społeczność UKS Jedynka Łowicz. W przygotowaniach do turnieju nieocenioną pomoc organizatorzy otrzymali również od Burmistrza Miasta Łowicza Mariusza Siewiery oraz licznych sponsorów, dzięki którym można było zapewnić dzieciom i młodzieży dodatkowe atrakcje.

Zdjęcia i informacja ze strony FB: UKS Jedynka Łowicz - Sekcja Szachowa