Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 stycznia 2023
W sali w Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Łowiczu, mieszczącej się przy ul. Powstańców 1863 r. odbyła się druga edycja „Powiatowego Kolędowania”. W spotkaniu zorganizowanym, 20 stycznia 2023 r. przez Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk społecznych, zawodowych i kulturalnych, działających na terenie naszego powiatu i miasta.
Wśród nich byli: pracownicy Starostwa Powiatowego w Łowiczu, Radni Powiatu Łowickiego, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu i Zakładu Karnego w Łowiczu, pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu oraz pielęgniarki z oddziału internistycznego Szpitala w Łowiczu, harcerze z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Łowiczu, członkowie Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych, Fundacji „Warto żyć dla kogoś” odział w Łowiczu, Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Fundacji Klubu Rozwoju Kompetencji z członkami MDP z OSP Pilaszków, Klub Seniora Radość oraz PTTK Oddział w Łowiczu, który tworzą Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, Klubu Turystyki Kajakowej „Tratwa” i Klub Turystyki Pieszej „Z buta”.

Solo wystąpiła Joanna Gałka-Walczykieiwcz, Marcin Walczykiewicz, Józef Mikicina i Karina Sędkowska-Staszewska, która prowadziła spotkanie.

Każde środowisko miało do wykonania przypisaną mu kolędę. Uczestnikom spotkania akompaniowało dwoje wspaniałych muzyków Weronika Mońka-Chwała (skrzypce) i Szymon Mońka (harmonia). Panowała wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Kolejne takie spotkanie za rok.

Fot. www.lowicz24.eudesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]